Český bankovní trh letos čekají velké změny. Zatímco Kellnerova skupina PPF chystá sloučení Moneta Money Bank a Air Bank, Raiffeisenbank na začátku února oznámila akvizici Equa bank. Dle plánu Equa bank zanikne v polovině roku a její klienti budou postupně začleněni do portfolia Raiffeisenbank.

Raiffeisenbank oznámila akvizici Equa bank. Jaké změny čekají zákazníky?

Podle Raiffeisenbank představuje Equa bank atraktivní akvizici zejména díky vysoké míře spokojenosti jejích zákazníků, která vyvažuje nižší objem aktiv. „Raiffeisenbank je zdravá, kapitálově silná a stabilní finanční instituce, která má ambice dále růst, a to jak organicky, tak prostřednictvím akvizic. Koupě Equa bank je plně v souladu s naší strategií,“ uvedl Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank.

Na českém trhu Equa bank působí již od roku 2011, kdy britská finanční skupina AnaCap Financial Partners koupila IC Bank a přetvořila ji v moderní úspěšnou banku. Během svého působení získala zhruba 480 tisíc zákazníků. Současný počet klientů Raiffeisenbank se odhaduje přibližně na 700 tisíc. Celková aktiva Equa bank činí 72 mld. Kč, u Raiffeisenbank se hovoří o 400 mld. Kč.

Sloučení znamená pro klienty přínos, tvrdí zástupci obou bank

Raiffeisenbank zatím neuvedla, jak bude ohlášené sloučení s Equa bank vypadat. Oznámila pouze, že se modely obou bank doplňují, a jejich sloučení prospěje bankám i jejím klientům. Zatím se však pro klienty bank nemění nic a o všem podstatném budou včas informováni, shodli se zástupci obou bank. Sloučení nyní projednává Česká národní banka.

Sloučení do budoucna pozitivně hodnotí i současné vedení Equa bank. „Jsme přesvědčeni, že klientům Equa bank máme co nabídnout, a to jak z hlediska produktů, tak vysokých standardů offline a online služeb. Velmi si vážíme schopnosti Equa bank přicházet s transparentními, zjednodušenými a vysoce ceněnými produkty. Jsme si vědomi velmi vysoké angažovanosti a spokojenosti jejích klientů, což je náš hlavní cíl do budoucna – udržení spokojenosti klientů obou bank na vysoké úrovni,“ sdělila médiím Petra Kopecká z Equa bank.

Klient Equa bank se bouří, chystané sloučení se jim nelíbí

Klienti ještě existující Equa bank názor obou bank veřejně prezentovaný v médiích nesdílí, jak naznačuje záplava stížností na Facebooku, ve kterých je patrná nejistota a obavy ze změny. Netradiční přístup malé banky si klienti pochvalovali a nyní se obávají nežádoucích změn.

Nejčastěji se obávají ztráty bezpoplatkové politiky. Aktuálně například využívají vedení běžného bankovního účtu zdarma či výběry peníze z bankomatu zdarma nejen v ČR, ale kdekoliv na světě. U Raiffeisenbank nejsou zadarmo ani účty, ani výběry z bankomatů konkurenčních bank. Podle mluvčí banky jsou však tyto obavy liché. „Záměr Raiffeisenbank je i nadále nabízet služby tak, jak byli klienti zvyklí v Equa bank, včetně zachování nabídky vedení běžných účtů či výběrů z bankomatů zdarma,“ uvedla mluvčí Petra Kopecká.

Bude to pro Raiffeisenbank znamenat, že se začnou bouřit její vlastní klienti, kteří budou požadovat stejně výhodné podmínky? Jisté je, že banku čeká spousta změna a balancování při hledání nové rovnováhy, která nové zákazníky neodradí a u stávajících nevyvolá chuť odejít jinam.

Velké banky pohlcují malé a dochází k oslabení konkurence

Klienti Equa bank mají samozřejmě možnost zůstat, přejít do péče Raiffeisenbank a dát ji šanci, nebo odejít a vybrat si jinou banku. Možnosti volby se však značně tenčí. Na českém trhu menších bank ubývá. Pohlcují je tradiční velké banky, což znamená znamená oslabení konkurenčního trhu.

Stačí připomenout právě probíhající fúzi další velké banky Moneta Money Bank s Air bank. To vše může vést k velkým změnám například v oblasti úvěrů. Odborníci se už teď obávají nárůstu sazeb u běžných úvěrů i hypoték. Podle finančních analytiků podobné konsolidace bank a finančních společností probíhají po celém světě. Je to údajně nejlepší způsob, jak obstát v náročném regulovaném bankovním světě.

Hodnocení kategorie 4.5
Raiffeisenbank oznámila akvizici Equa bank. Jaké změny čekají zákazníky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 27. 3. 2021. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

800 000
Výše půjčky 20 000 Kč - 800 000 Kč
Úrok od 6,7 %
Splatnost 6 – 96 měsíců

Diskuze