Malé půjčky mají oproti těm velkým spoustu specifik a jejich podmínky jsou výrazně odlišné. I přesto, že se jedná pouze o malé částky, není dobré vzít si hned tu první, na kterou narazíte, ale vyplatí se pečlivě vybírat. Podle jakých kritérií vybrat ten nejlepší úvěr a na jaké konkrétní parametry se u malých půjček zaměřit?

Podle čeho se orientovat při výběru malé půjčky?

Výše půjčky

Jedním ze základních a nejdůležitějších parametrů, podle kterých si lidé vybírají půjčku, je (celkem logicky) nabízená výše úvěru. U malých půjček se zpravidla pohybuje od 500 Kč až do 10 až 15 000 Kč – maximální výše bývá různá. Mnohdy nabízejí poskytovatelé vyšší úvěr až později a s každou další půjčkou se max. limit postupně navyšuje. V každém případě ale platí, že u malých nebankovních půjček jsou obecně vyšší úroky a tak doporučujeme vzít si opravdu jen tolik, kolik potřebujete a zbytečně si nepůjčovat více peněz.

Doba splatnosti úvěru

Další důležitou vlastností je doba splatnosti. Nebankovní společnosti často nabízejí klientům možnost nastavit si délku půjčky sami – většinou už od jednoho dne až do třiceti dnů. Ve většině případů jsou malé půjčky maximálně na měsíc, ale dají se najít i společnosti, které i malou částku půjčí na delší dobu. Co je ale důležité – vždy si pohlídejte, abyste půjčku splatili včas v řádném termínu. V opačném případě Vám může hrozit další poplatek navíc a půjčka se Vám může výrazně prodražit.

Výše poplatku za půjčku

Klíčovou a naprosto zásadní otázkou je výše poplatku. U malých nebankovních půjček jsou vyšší úrokové sazby, které jsou dány právě tím, že tyto úvěry jsou jen na krátkou dobu a navíc jsou poskytovány i rizikovým klientům. Samotná výše poplatku se může u jedné společnosti lišit i podle toho, na jak dlouho si úvěr berete – čím dříve půjčku splatíte, tím je poplatek nižší. Jednoznačně nejlepší je ale najít si nabídku půjčky zcela bez poplatků. V současné době totiž na trhu působí hned několik nebankovních společností, které nabízejí první půjčku zcela zdarma. Pokud tedy splňujete jejich podmínky, určitě neváhejte – je zbytečné platit vysoké poplatky, když můžete dostat úvěr zadarmo.

Možnost prodloužení a poplatky

Často se stává, že lidé nejsou schopni splatit svůj úvěr včas. I proto tak spousta poskytovatelů nabízí možnost prodloužit si půjčku a v některých případech i opakovaně. Ještě předtím, než si o úvěr požádáte, se nejdříve podívejte, jak je to s možností prodloužení a zejména pak na to, jak vysoké jsou za prodloužení poplatky. Mnoho lidí si totiž opakovaně prodlužuje termín splatnosti a ve finále pak zaplatí několikanásobně víc, než si půjčili – a to opravdu nemá smysl.

Pokuty za pozdní splacení

Jedna věc je prodloužit si termín splatnosti, něco jiného je ale splatit půjčku pozdě bez domluvy s jejím poskytovatelem. Klientům, kteří úvěr nesplatí včas ani si nepožádají o jeho prodloužení, může být naúčtována pokuta, jež bývá mnohdy poměrně vysoká. I na tuto věc je dobré se předem podívat, zvláště pokud si nejste jistí, zda úvěr zvládnete včas uhradit.

Reference od bývalých klientů

Protože společností, jež půjčují peníze je hodně, může být těžké se v nich zorientovat. Velmi cenným zdrojem informací jsou reference od bývalých klientů, kteří už danou půjčku měli. Rozhodně doporučujeme si ještě před podáním žádosti ověřit, jak byli s půjčkou spokojeni ostatní a zda např. nejde o podvod.

Kvalitní webová prezentace

O serióznosti může hodně vypovídat i internetová prezentace. Pokud má poskytovatel půjčky nekvalitní nebo dokonce žádné webové stránky, má na nich jen minimum informací atd., může to být varovné znamení. Naopak seriózní společnosti mají kvalitně zpracovaný web s dostatkem informací, klientskou linku a často i profily na sociálních sítích.

Hodnocení kategorie 4.5
Podle čeho se orientovat při výběru malé půjčky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 6 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

15 000
Výše půjčky 1 000 Kč - 15 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 1 - 150 dnů

Diskuze