Dlouhotrvající omezení související s epidemií covidu si začínají vybírat “oběti”. Část lidí, kteří na základě vyhlášeného vládního splátkového moratoria využili možnosti odložení splátek u půjček, se po jeho ukončení ke splácení ještě nevrátila.

Počet nesplácených půjček roste. Zlepšení má přinést restart ekonomiky

Ekonomický růst před covidem podporoval trend snižování počtu nesplácených úvěrů v selhání (tzv. nevýkonné úvěry). Epidemie a s ní související opatření bohužel na ekonomiku vyvinula negativní tlak, a to se projevilo i v této oblasti.

Podíl nevýkonných spotřebitelských úvěrů vzrostl o 1,46 %

Po ukončení vládního moratoria loni v říjnu byl zaznamenán nárůst nesplácených půjček, a to až o několik procentních bodů. Nárůst potvrzují statistiky České národní banky, která zhoršení pozorovala u všech kategorií – u spotřebitelských půjček, hypoték i firemních úvěrů.

 

Meziroční nárůst o 1,46 % se týká spotřebitelských úvěrů, podíl firemních úvěrů činí 1,24 %. Oboje představuje citelné zhoršení. Na druhou stranu je třeba brát v potaz také fakt, že loni v březnu byly hodnoty nesplácených údajů jedny z nejnižších v celé historii.

 

Podíl nesplácených úvěrů v meziročním srovnání:

 

březen 2020

březen 2021

Spotřebitelské úvěry

4,10 %

5,56 %

Hypoteční úvěry

0,90 %

0,93 %

Firemní úvěry

3,13 %

4,37 %

Podle analytiků bude nesplácených půjček ještě přibývat

Podle odhadu by měl podíl nesplácených půjček v brzké budoucnosti ještě vzrůst, ne však nijak dramaticky. Zásadní vliv bude mít rozvolnění situace a oživení ekonomiky.

„V následujících měsících se můžeme stát svědky dalšího mírného nárůstu. Dno kreditního cyklu ještě nenastalo. Nicméně obecně lze říci, že se následující měsíce ponesou spíše ve znamení optimismu. Návrat ekonomického růstu povede k rozvolňování rezerv, což se propíše do lepších bankovních profitů“, uvedl ekonom Tomáš Pfeiler.

Zatím však platí, že mnoho domácností přišlo o podstatnou část příjmů a chybí jim finanční prostředky na splácení půjček. Také česká ekonomika se nejprve musí poprat s důsledky vládních protiepidemických opatření. Meziroční propad HDP o 2,1 % způsobilo především uzavření většiny služeb i slabší poptávka po zboží české výroby.

Část lidí si splátky odložila preventivně

Moratorium bylo závazné pro banky i nebankovní úvěrové společnosti. O odklad požádalo více než 400 tisíc klientů bank a dle dat ČNB vyhověly banky žádostem přibližně u 14,1 % bankovních půjček o celkovém objemu 454,7 miliardy korun.

Na konci roku 2020 objem nesplacených půjček, u nichž došlo k odkladu, klesl na 376,8 miliardy korun, což odpovídalo 11,7 % bankovních úvěrů. To není zas tak velký rozdíl a odpovídá to předpokladu, že spousta lidí odložení splátek využila spíše jako preventivní opatření.

Banky jsou připravené a klientům umožňují individuální odklady

Podle České bankovní asociace banky potíže se splácením po zrušení moratoria počítaly a na situaci se dobře připravily. Nyní většina bank svým klientům nabízí individuální možnosti dalšího odkladu splátek, aby se tak se situací vypořádali pozvolna.

Česká národní banka uvedla, že po ukončení splátkového moratorie banky obdržely zhruba 32 tisíc žádostí o odklad splátek o celkovém objemu 31,7 miliardy korun. Podstatnou část tvořily žádosti domácností (31 tisíc), zbytek drobní podnikatelé a firmy (1,2 tisíc). 

Dobrou zprávou je, že i přes mírný nárůst nesplácených úvěrů, zůstává aktuální podíl nižší než před pěti lety. Například v roce 2015 se podíl nevýkonných spotřebitelských půjček pohyboval okolo 12 %.

Hodnocení kategorie 4.5
Počet nesplácených půjček roste. Zlepšení má přinést restart ekonomiky hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 1 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 9. 6. 2021. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze