Vybrat si vhodnou půjčku není v dnešní době zrovna jednoduché – poskytovatelů bankovních i nebankovních úvěrů už je tolik, že málokdo se v jejich nabídkách dokáže orientovat. Zatímco u bankovních půjček má člověk jistotu, že nejde o podvod, u malých nebankovních úvěrů už určitě riziko je a často můžeme v médiích vidět příběhy lidí, kteří naletěli podvodníkům, utratili nemalé peníze a žádnou slíbenou půjčku nedostali. V tomto článku jsme pro Vás vybrali několik základních věcí, na které byste si při výběru a sjednávání půjčky měli dát největší pozor.

Na co všechno si dát pozor při výběru a sjednávání půjčky?

Na to, jestli k vyřízení půjčky není nutné volat na drahá čísla

Občas můžete narazit na nabídku půjčky, u které je pouze telefonický kontakt a jinak žádné jiné informace (ani e-mail, ani webová stránka atd.). Na takovéto inzeráty je lepší vůbec nereagovat – často se jedná o podvodníky, provozující předražené linky, na nichž stojí minuta hovoru až 99 Kč. Operátoři navíc hovory často protahují, aby firma inkasovala co nejvíc peněz, a samozřejmě žadatel o úvěr pak žádné peníze nedostane. Seriózní poskytovatel půjčky má vždy vlastní webové stránky.

Na to, jestli není vyžadován vysoký poplatek před vyřízením úvěru

Dalším typickým podvodem, na který se bohužel mnoho lidí nachytá, jsou poplatky, účtované ještě před poskytnutím půjčky. Spousta lidí (bohužel často jde i o ty, kteří jsou bez peněz a na poplatek si půjčili od rodiny či známých) poplatek uhradí a pak jsou zklamaní, že žádnou půjčku nedostali. Nikdy neplaťte poplatky předem – jedinou výjimkou jsou ověřovací poplatky ve výši jedné koruny, jež některé nebankovní společnosti požadují, aby si ověřili, že žadatel má vlastní bankovní účet.

Na výši poplatků a úrokovou sazbu

Jeden z klíčových parametrů každé půjčky je výše poplatků, případně roční procentní sazba nákladů. Poplatky se u jednotlivých nebankovních společností dost liší, proto je dobré si předem porovnat více možností, abyste zbytečně neplatili více, než musíte. Pokud vám stačí jen malá částka, určitě doporučujeme vybrat si firmu, která nabízí první půjčku zcela zdarma (např. Zaplo, Japonská půjčkaCreditsor a několik dalších). RPSN je jinak u malých a krátkodobých půjček obvykle poměrně vysoká, ale to je logickým důsledkem toho, že jsou půjčky jen na krátkou dobu a jsou poskytovány i tzv. rizikovým klientům.

Na možnost prodloužení a poplatky za něj

Pokud jste už někdy v minulosti měli problémy splatit závazky včas, nebo pokud si nejste jistí, zda se vám půjčku podaří uhradit v řádném termínu, určitě si předem zjistěte, jestli je u vaší půjčky možnost prodloužení a jaké jsou za něj poplatky. Možnost prodloužit si termín splatnosti úvěru je celkem standardní službou, kterou nabízí spousta poskytovatelů půjček, nevýhodou jsou ale poměrně vysoké poplatky. Některé společnosti umožňují termín prodlužovat i opakovaně (podobně jako třeba zastavárny), takže se ve finále může stát, že jen za samotná prodloužení zaplatíte víc než za základní poplatek. Splácet úvěr pozdě se nikdy nevyplatí a je důležité dát si na to pozor.

Na to, zda je poskytovatel seriózní a prověřený

Ať už si půjčujete tisícovku nebo třeba dvacet tisíc, vždy si nejdříve poskytovatele prověřte a ujistěte se, že jde o seriózní společnost. Zjistíte to snadno na internetu, kde naleznete např. zkušenosti a reference bývalých klientů, nebo můžete využít některý z nezávislých srovnávačů půjček. Ty Vám nejen že pomohou vybrat nejvýhodnější úvěr, ale zároveň si u nich můžete být jistí, že všechny společnosti, které jsou do jejich srovnání zahrnuty, jsou solidní a prověřené. Pokud si o úvěr zažádáte přes internetový srovnávač, nikdy neuděláte chybu.

Hodnocení kategorie 4.5
Na co všechno si dát pozor při výběru a sjednávání půjčky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 11 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze