Vpád Ruska na Ukrajinu zapříčinil bleskový krach ruské Sberbank, kterou v den útoku začali ve velkém opouštět klienti, ať už jako projev nesouhlasu nebo z obav o peníze. V ČR působí další dvě banky s vazbami na Rusko. Které to jsou?

Kromě Sberbank mají vazby na Rusko další dvě banky: Expobank a Revolut

Sberbank není, respektive nebyla, jedinou ruskou bankou působící na území ČR. Vazby na Rusko mají také banky Revolut a Expobank, ačkoliv oficiálně se jedná o evropské banky.

Sberbank přijde o bankovní licenci

Hned v den útoku se Sberbank dostala do vážných existenčních potíží. Klienti začali masově převádět a vybírat peníze a rušit účty. Zhruba okolo druhé hodiny odpoledne banka uzavřela pobočky a fungovat přestalo internetové bankovnictví. Ruské zázemí se tak Sberbance stalo osudným.

Několik dní poté Česká národní banka zahájila kroky k odebrání bankovní licence. Bylo více než zřejmé, že Sberbank nedokáže dostát závazkům vůči všem klientům a nebude schopna je vyplatit.

Běžní klienti, kteří u Sberbank měli běžné a spořicí účty a termínované vklady, o své peníze nepřijdou. Ze systému pojištění vkladů je ode dne 9. března vyplácí Komerční banka. Hůře na tom budou velká města, jejichž vklady nejsou součástí pojištění vkladů.

Vlastníkem Expobank je známý ruský akcionář

Na stránkách Expobank, kterou vlastní ruský akcionář Igor Kim, se druhý den po útoku na Ukrajinu objevila zpráva zdůrazňující, že Expobank je ryze “česká banka se sídlem v Praze, s českým představenstvem a převážně českou klientelou”, ale současně potvrzující, že za ní stojí ruský kapitál. Vedení banky uvedlo, že se na činnost banky nevztahují žádné sankce a funguje jako obvykle. Banka nepříznivou situaci dál monitoruje a analyzuje.

Expobank v ČR působí od roku 1991, tedy už 31 let. Stávající název přijala v říjnu 2014. Její vlastník, celým jménem Igor Vladimirovič Kim, pochází z Kazachstán. Už v roce 1992 se stal jedním ze zakladatelů Russkij narodnyj bank. V letech 2003 a 2009 byl v Rusku oceněn tituly Bankéř roku. V roce 2018 obdržel čestný titul Zasloužilý ekonom Ruské federace přímo od prezidenta Putina.

Expobank se orientuje převážně na českou klientelu. V čele představenstva je od letošního ledna Jan Winkler. Pouze v dozorčí radě jsou zastoupeny cizinci. Od podzimu 2021 je banka na prodej a hledá se kupec.

Zakladateli britského Revolut jsou Rus a Ukrajinec

Revolut je britská banka, kterou si oblíbila zejména mladá generace kvůli praktickému mobilnímu bankovnictví, nulovým poplatků a hlavně výhodným kurzům zahraničních měn. Později se objevila kritika, která se týkala změn podmínek, růstu cen a problémům s blokací peněz některých zákazníků.

Zakladatelem a majitelem tento banky je Nikolaj Nikolajevič Storonskij, který má jak britské, tak i ruské občanství. Trvale žije v Británii. Jeho otec Nikolaj Mironovič Storonskij působí jako generální ředitel a předseda správní rady v ruské plynárenské společnosti Gazprom, největšího exportéra zemního plynu na světě.

Spoluzakladatelem Revolutu je Brit a Ukrajinec Vladislav Jacenko, který také dlouhodobě žije ve Spojeném království.

Nikolaj na rozjezd Revolutu získal 336 milionů. Z toho 250 milion šlo z ruského fondu DST Global ovladaného Jurijem Borisovičem Milněřem, oligarchy blízkého Kremlu. Investorem byl také holding Gazprom Invest, dceřiná společnost Gazpromu, kde Storonskij zastával funkci zástupce generálního ředitele pro vědu.

 

“Tato válka je špatná a naprosto odporná. Jsem zděšen a zděšen jejími dopady a přidávám se k těm, kteří po celém světě volají po okamžitém ukončení bojů a po odhodlání k diplomatickému řešení. V tomto zbytečném konfliktu by už neměl zemřít ani jeden člověk”, vyjádřil se k válce Storonskij.

K válce se Revolut vyjádřil zcela jasně. Považuje se za britskou a proevropskou společnost a všem svým zaměstnancům na Ukrajině nabídli pomoc: “Válka na Ukrajině nám zlomila srdce. Mnozí lidé už možná vědí, že jeden z našich spoluzakladatelů je Ukrajinec, ale možná není všeobecně známo, že řada našich zaměstnanců také působí na Ukrajině. Naší hlavní starostí je a vždy bude bezpečnost našich kolegů, které považujeme za rodinu.”

Revolut je plně digitální. Pokud se jako klienti rozhodnete svůj účet zrušit, můžete tak učinit ihned po převedení peněz na jiný účet. Zrušení účtu je otázkou několika kliknutí.

Hodnocení kategorie 4.5
Kromě Sberbank mají vazby na Rusko další dvě banky: Expobank a Revolut hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 29. 4. 2022. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze