Jedním ze zcela nových typů úvěrových produktů, který se na českém finančním trhu objevil teprve nedávno, jsou P2P půjčky. V tomto případě se nejedná o klasické úvěry, jež poskytují banky nebo nebankovní společnosti, ale jde o půjčky, které si lidé půjčují vzájemně mezi sebou. Nejde ale o nic nebezpečného – celý proces probíhá přes profesionální internetový portál, takže žadatelé o půjčku nemusejí mít strach, že by se stali obětí podvodu. P2P půjčky přinášejí spoustu výhod jak pro samotné žadatele, tak i pro investory a jsou velmi zajímavou alternativou vůči klasickým úvěrům.

Výhody P2P půjček pro žadatele a pro investory

V čem jsou P2P půjčky přínosné pro žadatele o úvěr?
Pro ty, co si chtějí půjčit peníze, jsou P2P půjčky skvělou příležitostí, jak získat úvěr za výhodnějších podmínek oproti běžným bankovním a nebankovním půjčkám. V případě P2P půjček jsou největší výhodou především nízké úrokové sazby. Zájemce o půjčku tak ve finále zaplatí mnohem méně, než kdyby si stejnou částku vypůjčil běžným způsobem od některé z velkých finančních společností. Další výhodou je to, že žadatel nemusí platit žádné poplatky předem, ani mu nehrozí žádné skryté poplatky či jiné nástrahy, které se někdy objevují např. u nebankovních poskytovatelů. Plusem je bezpochyby i možnost sjednat si půjčku online, kdy si můžete vše vyřídit z pohodlí domova bez nutnosti chodit na pobočku banky nebo čekat na návštěvu obchodního zástupce.

Jaké jsou největší výhody P2P úvěrů pro investory?
P2P půjčky jsou výhodné nejen pro žadatele, ale významně profitovat z nich mohou i investoři, neboli lidé, kteří se rozhodnou půjčit svoje peníze. Investice do P2P půjček přináší velmi zajímavé úroky, které jsou vyšší, než když necháte finance ležet např. na spořicím účtu. Ve srovnání s jinými investičními příležitostmi je zde navíc jen minimální riziko – platforma, na níž jsou tyto půjčky poskytovány, chrání jak žadatele, tak investory a díky kontrole bonity zájemců o úvěr je nebezpečí špatné investice velmi malé. V některých případech se navíc dají investovat i malé částky – třeba jen několik stovek, takže si můžete P2P půjčky vyzkoušet bez nutnosti vysokých počátečních vkladů.

Na kterých stránkách je možné P2P půjčku získat?
Provozovatelů P2P půjček zatím není mnoho, vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nový produkt, tak konkurence v této oblasti zatím není moc velká. Aktuálně si žadatelé o půjčku nebo investoři mohou vybrat z nabídky tří velkých P2P portálů – Bankerat, Benefi a Zonky. Každý z nich nabízí trochu jiné podmínky, ve všech případech se ale jedná o prověřené a solidní společnosti, kde ani zájemci o půjčku, ani investoři nemusejí mít obavy podat si žádost, resp. investovat své peníze. Vzhledem k tomu, že P2P půjčky začínají být čím dál oblíbenější, dá se předpokládat, že v dalších letech se i konkurence v této oblasti zvýší a portálů s tímto typem úvěrů ještě přibude.

Jak poznám, která P2P půjčka je pro mě nejvýhodnější?
Vybrat si nejvhodnější stránku s P2P půjčkami není nic složitého – stačí si projít jednotlivé weby a prostudovat si jejich podmínky, případně se podívat na reference lidí, kteří už s těmito půjčkami mají zkušenosti. Užitečným pomocníkem při výběru vhodné P2P půjčky jsou také některé nezávislé srovnávače úvěrů, na kterých si můžete přečíst recenze na tyto půjčky a podle toho se rozhodnout.

P2P půjčky určitě nejsou vhodné pro každého a oproti některým nebankovním společnostem mají mnohdy přísnější požadavky na žadatele o půjčku – těm, kteří ale jejich podmínky splňují, přinášejí velmi výhodnou alternativu vůči tradičním úvěrovým firmám. Pokud tedy zvažujete, že byste si v nejbližší době vzali půjčku, případně přemýšlíte o tom, jak výhodně investovat Vaše peníze, P2P půjčky rozhodně stojí alespoň za úvahu.

Hodnocení kategorie 4.5
Výhody P2P půjček pro žadatele a pro investory hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 16 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze