V exekuci je v České republice obrovské množství lidí, některé statistiky hovoří o tom, že alespoň jednu exekuci má každý jedenáctý dospělý občan.

Kolik vám zůstane z příjmu, když máte exekuci?

Dostat se do takové situace lze různými způsoby – často to bývají nesplacené nebankovní nebo bankovní půjčky, jindy zase dluhy u telekomunikačních operátorů, dluhy za energie, nájemné, nebo třeba pokuta od revizora, jež se vyšplhala do závratných výšin. V tomto článku se spolu podíváme na to, kolik peněz zůstane lidem v exekuci poté, co je jim příslušná částka sražena. 

Základem je vždy nezabavitelná částka

Od 1.4.2020 je tato částka navýšena na 6 908 Kč. K zásadní změně pak dochází 1.7.2020, kdy se díky změně výpočtu nezabavitelná částka pro jednotlivce navyšuje rovnou na 7771, 50 Kč. 

To byly částky určené pro jednotlivce. Nezabavitelná částka se ale vztahuje také na vyživované osoby a i u nich se tato suma postupně zvedá – v roce 2018 to bylo 1 556 Kč, roku 2019 1607 Kč, k 1.1.2020 1652 Kč, k 1.dubnu 2020 1727 Kč a k 1.7.2020 pak 2590,50 Kč. Mezi osoby, na které se tato suma vztahuje patří jednak manžel/manželka a dále pak děti. 

Ptáte se, proč je k 1.7.2020 najednou tak vysoký rozdíl? Jde o změnu výpočtu nezabavitelné částky. Do té doby se totiž počítala jako 2/3 součtu životního minima + normativní náklady na bydlení, nově se ale počítá jako 3/4 součtu životního minima + normativní náklady na bydlení. U vyživované osoby se do 30.6. počítala pouze 1/4 z nezabavitelné částky, nově je to 1/3. 

Přesný výpočet závisí na více proměnných

Přesná odpověď na otázku, kolik peněz vám po exekuci zůstane, je trochu komplikovaná, závisí totiž hned na několika faktorech. Základní nezabavitelná částka je jasně daná – ta se odečte od vaší čisté mzdy. Pak už je to ale složitější – zbylá částka se rozdělí na tři třetiny s tím, že první třetina zůstane vám. Druhá třetina je také vaše, pokud nemáte žádnou přednostní pohledávku  a třetí třetina vždy připadne na exekuci.

Co jsou to přednostní pohledávky?

Jedná se zejména o alimenty (neboli výživné na děti), pohledávky za škodu způsobenou na zdraví jiné osoby nebo náhrady škody způsobené trestným činem. Dále se pak jedná o různé nedoplatky na daních, platbách sociálního nebo nemocenského pojištění, případné přeplatky za podporu v nezaměstnanosti nebo za jiné dávky atd. Pokud jakoukoli přednostní pohledávku máte, pak vám z čisté mzdy zůstane nezabavitelná částka a jedna třetina ze zbytku. V opačném případě vám k nezabavitelné částce zůstanou celé dvě třetiny. Je zde ale jedna důležitá hranice – nad částku 19 824 Kč už se vám peníze sráží bez omezení, v případě exekuce vám více peněz ze mzdy nedají. I tak je to ale velké zlepšení oproti době do roku 2019. Tehdy byla totiž hranice, nad kterou se sráželo bez omezení, jen poloviční.

Exekuční kalkulačka – spočítejte si sami, kolik vám zůstane peněz

Na mnoha webových stránkách najdete velmi užitečný nástroj – exekuční kalkulačku. Díky ní si můžete orientačně spočítat, jaká částka vám zůstane po provedení exekuce ze mzdy. Máme pro vás pár tipů, kde si můžete tuto informaci snadno zjistit:

Exekuční srážky se týkají nejen zaměstnanců, ale i důchodců

U exekučních srážek je dobré podotknout, že se netýkají zdaleka pouze zaměstnanců, ale bohužel i čím dál většího množství důchodců. Pro ty s nižší penzí je bezpochyby pozitivní zprávou zvyšování nezabavitelné částky (pokud je důchod nižší, žádná srážka tak neproběhne), u mnoha důchodců jsou ale srážky i v řádu několika tisíc. Nově ale mají senioři možnost oddlužit se už za tři roky a navíc u nich neplatí povinnost splatit minimálně 30 % dlužné částky. Exekuce se samozřejmě nevyhýbají ani podnikatelům, kterým může banka zablokovat podnikatelský účet a exekutor jim smí zabavit jejich majetek. Na druhou stranu exekuce neznamená, že by dotyčná osoba musela přestat s podnikáním – to se týká těch, kteří skončí v insolvenci nebo osobním bankrotu. 

Exekuce se vztahuje také na DPP či DPČ

Exekuční srážky se vztahují také na další druhy příjmů, jako jsou např. dohody na provedení práce, dohody o pracovní činnosti, dále pak odstupné, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, náhrady mzdy a další příjmy. Naopak exekuce nikdy nesmí být nařízena na příspěvek na bydlení, dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky sociální péče a dávky pomoci v hmotné nouzi. 

Je jasné, že nikoho nepotěší, když si vydělá peníze a pak mu z výplaty exekutor strhne určitou částku. Stejně tak je to velmi nepříjemné pro důchodce, kteří často už tak sotva vyjdou se svou penzí. Do exekuce se ale obvykle člověk dostává vlastní vinou a tak je třeba jednat tak, abyste se do ní nemohli dostat. Vzhledem k tomu, že jednou z nejčastějších příčin pádu do dluhové pasti jsou nebankovní půjčky, je důležité být maximálně opatrní a brát si je pouze tehdy, když je to nezbytně nutné a pouze od prověřených společností, které mají rozumně nastavené úroky a poplatky. Najít takovou půjčku přitom není nic těžkého – stačí použít některý z nezávislých srovnávačů. K těm nejlepším patří například tento web ParádníPůjčky.cz a dále například Půjčky.cz, CoolPůjčky.cz nebo PůjčkyHned.cz – na všech naleznete recenze a srovnání nejen nebankovních, ale i bankovních úvěrů.

Hodnocení kategorie 4.5
Kolik vám zůstane z příjmu, když máte exekuci? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 1 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 16. 6. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze