Při hledání půjčky mnoho lidí spěchá, protože potřebují peníze co nejrychleji. Bohužel, často se stává, že se v takové situaci stanou obětí podvodníků a nejen, že žádnou půjčku nedostanou, ale ještě přijdou o peníze. V tomto článku jsme pro Vás vybrali několik nejčastějších triků, které podvodné firmy a jednotlivci používají a také pár rad, jak si vybrat opravdu férovou půjčku.

Podvodné půjčky – nejčastější triky a finty, se kterými se můžete setkat

Předražené telefonické linky

Jedním z nejčastějších triků, na který bohužel naletí mnoho lidí, jsou drahé telefonické linky se speciálním zvýšeným tarifem. Zájemci o úvěr zavolají na dané číslo a operátorka na druhé straně s nimi probírá jejich žádost a ptá se jich na různé osobní a kontaktní údaje. Hovor zároveň neustále protahuje a jeden telefonát tak může trvat až desítky minut. Vzhledem k tomu, že minuta hovoru na takové číslo stojí kolem 70 až 90 korun, můžete tak protelefonovat i několik tisíc za jediný hovor. Nehledě na to, že půjčku nakonec stejně nedostanete.

Vysoký poplatek předem

Dalším známým způsobem, jak podvodníci okrádají zájemce o půjčku, jsou vysoké poplatky, jež vybírají ještě před jejím poskytnutím. Funguje to tak, že zástupce dané firmy vám řekne, že půjčku máte schválenou, ale ještě předtím, než vám ji vyplatí, musíte uhradit poplatek. Ten bývá hodně vysoký, někdy může jít až o několik tisíc korun. Po zaplacení poplatku ale žádnou půjčku nedostanete a ještě navíc přijdete o peníze, které vám nikdo nevrátí. Pokud se tedy někdy setkáte, že po vás budou chtít poplatek předem (s výjimkou korunového ověřovacího poplatku), je to znamení, že se s největší pravděpodobností jedná o podvod.

Podmínky psané miniaturním písmem

Klasickou fintou, která se běžně objevuje u mnoha firem, jsou smluvní podmínky psané malinkým písmem, které téměř nejde přečíst. Zvláště pro starší osoby, nebo pro ty, co hůře vidí, se jedná o problém a mohou tak přehlédnout důležité informace, např. o úrocích, sankcích apod. Na toto je třeba dávat si pozor, stejně tak i na smlouvy, jež jsou hodně dlouhé, obsahují spoustu dodatků atd. Je lepší se předem s celou smlouvou důkladně seznámit a předejít tak nepříjemnému překvapení.

Vysoké pokuty za pozdní splátku

Někteří nebankovní poskytovatelé nemají svoje hlavní příjmy pouze z poplatků a běžných úroků, ale nejvíce vydělají na sankcích za pozdní splátku, případně na poplatcích za prodloužení půjčky. U prodloužení je samozřejmě chyba spíše na straně klienta, zvláště pokud si půjčku prodlužuje neustále dokola. Existují ale případy, kdy člověk pošle splátku třeba jen o den později, nebo dokonce včas, ale poskytovatel mu přesto za pozdní splacení naúčtuje extrémně vysoké penále. Některé nebankovní firmy tak po svých klientech požadují neúměrně vysoké částky, i přesto že na straně jejich zákazníka k chybě nedošlo. I na tuto věc je třeba si dávat velký pozor, splácet vždy včas a předem si zjistit, jaké jsou případné sankce za pozdní splátku. V krajních případech totiž takové situace končí exekucí a celkový dluh se tak vyšplhá na několikanásobek toho původního.

Jak se vyhnout nebezpečí, že se stanete obětí podvodu?

Podvodníků, kteří nabízejí půjčky, je sice hodně, vyhnout se jim a vybrat si solidního poskytovatele ale není zas tak těžké. Především je třeba nereagovat na inzeráty v novinách nebo vylepené někde venku na ulici či na nástěnce. Každý solidní poskytovatel půjčky má svoje webové stránky, na kterých poskytuje veškeré potřebné informace o své nabídce úvěrů. Nejsnadnější a nejrychlejší cestou, jak si najít opravdu prověřenou a zároveň výhodnou půjčku, je použít některý z nezávislých internetových srovnavačů. Na nich naleznete přehledný seznam ověřených bankovních i nebankovních půjček a podle vašich požadavků a možností si jednoduše vyberete ten, který pro vás bude nejlepší. K těm nejlepším patří např. právě portál www.coolpujcky.cz.

Hodnocení kategorie 4.5
Podvodné půjčky – nejčastější triky a finty, se kterými se můžete setkat hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 18 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze