Máte nápad, který by jste rádi realizovali, ale chybí vám peníze? Hodláte cestovat po ČR, ale chybí vám peníze? Velké firmy vám na plnění těchto malých přání nejspíš nepůjčí. Originálním řešením jsou půjčky od lidí známé jako P2P či peer to peer půjčky. Prvními zeměmi, kde se začal tento způsob půjčování rozšiřovat byly Velká Británie a po ní USA. Za jeden rok si u nás lidé napůjčovali bezmála 27 milionů korun. Za rozmachem této platformy stála především ekonomická krize, kdy banky půjčovaly jen minimálně.

P2P Půjčky od lidí, získáte výhodnější podmínky

V ČR se tento způsob půjčování pomalu zabydluje a lidé si začínají mezi sebou čím dál více půjčovat. Nesplňujete podmínky, které má banka velmi přísně nastavené? Pak je možností, jak získat půjčku právě P2P. Tato platforma spojuje dvě skupiny lidí – ty kteří chtějí půjčit a na druhé straně ty, kdo půjčit mohou.

Investoři i žadatelé o půjčku se setkávají na jednom portále, který dbá na to, aby byla dodržována pravidla pro získání půjčky, kontroluje bonitu žadatelů a také se stará, aby byly řádně hrazeny splátky i vyplacena půjčka. Žadatelé jsou důkladně prověřováni. Na druhou stranu mají možnost sami nabídnout úrok, který jsou schopni akceptovat. Pokud máte zájem půjčit si tímto způsobem? Je potřeba provést registraci na jednom z portálů, které tento způsob půjček provozuje. Po ověření vaší totožnosti a kontrole vaší bonity čekáte, až vám některý z investorů nebo několik investorů nabídne půjčku. Vy ji můžete a nemusíte přijmout. Při vyplňování dotazníku je vhodné být co nejvíce konkrétní, uvést veškeré své příjmy, zda máte k dispozici nemovitost, kterou lze případně ručit a další. Poplatky jsou zde výrazně nižší než v bance. Máte-li exekuci, výrazně se vaše bonita sníží. Půjčku získat můžete, ale za vyšší úrok. Dalším krokem je vysvětlení, proč chcete peníze půjčit. Můžete to sdělit stručně nebo formou příběhu.

Pro snížení rizika, že nebudou žadatelé splácet obvykle investoři rozdělují své portfolio mezi více klientů a tak na vaší poptávku po půjčce 100 000 Kč může reagovat třeba pět věřitelů. Někteří věřitelé si sami určují, jaký úrok si představují u nabízené půjčky. Na vás je, zda jste ochotni akceptovat jejich podmínky. Po podepsání smlouvy o půjčce a ověření podpisů jsou vám peníze do pěti pracovních dní vyplaceny na váš bankovní účet. Zpravidla máte až 21 dní na to, aby jste nabídku přijali nebo odmítli.

Výhodou, proč si půjčovat peníze přímo od lidí jsou často výhodnější podmínky než při půjčování peněz v bance nebo v nebankovním sektoru. Můžete získat nízké úrokové sazby, nižší splátky a často také vyšší částku bez dokládání příjmů nebo zástavy nemovitosti. Některé společnosti vám nabízejí za řádné splácení i část splátek či úroků zpět. Pro investory je naopak výhodou diverzifikace rizik. Poplatek za zprostředkování půjčky hradíte až po tom, co jsou vám peníze připsány na účet.

Provozovatelé portálů s P2P půjčkami mají zisk z poplatků za správu a administraci u jednotlivých půjček. U nás to je většinou procento z půjček nebo fixní poplatek, který je strhnut z první zaplacené splátky. Banky jsou pomalu nahrazovány těmito internetovými, transparentními platformami. Málokdo chce absolvovat složité martýrium nebo někam chodit kvůli půjčce, když si může půjčit výhodně, bez kontroly registrů a složité administrativy a navíc z pohodlí svého domova.

Největším rizikem jak pro žadatele, tak pro investora je jejich finanční negramotnost, kdy věřitel nemá jasno v tom, jak má investovat a o jak rizikové jde investice, věřitel si zase často nespočítá, zda je schopen splácet. I když jsou nabídky výhodné, je potřeba si půjčovat obezřetně.

Hodnocení kategorie 4.5
P2P Půjčky od lidí, získáte výhodnější podmínky hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 9 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze