19.února tohoto roku do Česka oficiálně vstoupila platební služba Apple Pay, která přináší majitelům zařízení od Applu pohodlnější možnost placení. Jaké jsou její výsledky po prvním měsíci, kde lze tuto platební metodu využívat a co patří k jejím největším přednostem? Na to vše se vám pokusíme stručně odpovědět v tomto článku.

Nová platební služba Apple Pay byla spuštěna i u nás

Už první den od spuštění se ukázalo, že o službu je velký zájem

Vstup Apple Pay do ČR byl skutečně velkolepý a hned prvních 24 hodin přineslo rekordní čísla – jen za první den se transakce přes Apple Pay u jednotlivých bank pohybovaly v řádu několika milionů korun, např. jen u samotné Air Bank lidé provedli transakce za více než 4 000 000 Kč.

První týden v provozu přinesl nečekaně vysoká čísla

I následující dny potvrdily, že o Apple Pay je u nás opravdu velký zájem a banky zaznamenaly rekordní čísla – např. u Komerční banky za prvních 7 dní fungování této služby lidé provedli přes 100 000 transakcí a utratili více než 50 000 000 Kč. Vysoká čísla ale zaznamenaly i další banky, jež od samého začátku platby přes Apple Pay podporují.

Apple Pay výrazně poráží Google Pay

Zajímavé je srovnání platebních metod Apple Pay a Google Pay. Mnohem více lidí sice používá mobilní telefony s operačním systémem Android, nicméně u platebních systémů je oblíbenější jeho konkurent. Platí to u více bank, asi největší rozdíly byly po prvním týdnu u Komerční banky, kde zaznamenala platební metoda od Apple až 9x vyšší čísla než její konkurent. Obrovský rozdíl ve prospěch Apple Pay byl i u MONETA banky, u mBank zaznamenala Apple Pay zhruba dvojnásobná čísla.

Které banky u nás podporují platby přes Apple Pay?

Všechny banky v Česku zatím Apple Pay nepodporují, nicméně u většiny těch nejvýznamnějších tato služba nechybí. Od samého začátku ji tak podporuje Česká spořitelna, Komerční banka, MONETA Money Bank, Air Bank, mBank nebo nepříliš známá J&T Banka. Pokud jde o platební karty, Apple Pay podporuje Visa, MasterCard i Maestro. Potěší i podpora platební aplikace Twisto a karet Edenred (Ticket Restaurants a Edenred Benefits).

Zařízení, s nimiž lze platbu pomocí Apple Pay provádět

Platit pomocí moderní metody Apple Pay lze nejen s iPhonem, ale počet zařízení je mnohem širší. Můžete tak použít i chytré hodinky Apple Watch, iPad nebo MacBook. Platit pak lze na jakémkoli místě, kde lze provádět platby bezkontaktní kartou, kromě toho ale i v aplikacích a na internetových stránkách, kde je tato platební metoda podporována.

Hlavní výhody placení prostřednictvím Apple Pay

Je spousta důvodů, proč je Apple Pay tolik oblíbenou platební metodou. K jejím největším výhodám patří zejména diskrétnost a bezpečnost (zvláště oproti klasické platební kartě), pohodlné a rychlé zaplacení, dostupnost u největších bank a u nepřeberného množství obchodních míst. Platit pomocí mobilu je čím dál oblíbenější zejména u mladých lidí a do budoucna se dá očekávat, že popularita těchto platforem nadále poroste.

Jak se Apple Pay rozšiřoval v jednotlivých zemích?

První zemí, kde bylo možné tuto platební metodu využívat, byly celkem logicky USA, kde Apple Pay odstartoval 20. října 2014. V dalším roce pak přibyly další anglicky hovořící země – Kanada, Austrálie a Velká Británie. V roce 2016 se služba rozšířila do devíti dalších velkých zemí – např. do Francie, Španělska, Japonska nebo Ruska, o další rok později mohli začít s Apple Pay platit i v Itálii, zemích severní Evropy (Dánsko, Švédsko, Finsko), v Irsku nebo v SAE. Loni se služba dostala i do Německa, Polska a několika dalších zemí a letos by se měli dočkat i na Slovensku nebo v Rakousku.

Hodnocení kategorie 4.5
Nová platební služba Apple Pay byla spuštěna i u nás hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.
22

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 1. 4. 2019. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

1 000 000
Výše půjčky 10 000 Kč - 1 000 000 Kč
Úrok od 4,9 %
Splatnost 1 – 8 let

Diskuze