Počet lidí, kteří se ocitli v dluhové pasti neustále roste a pro čím dál větší množství dlužníků se stává exekuce reálnou hrozbou. Ne vždy k ní ale musí dojít – i z vysokých dluhů se dá dostat, pokud člověk pochopí svoji situaci a začne svoje finanční problémy řešit s chladnou hlavou. Shrnuli jsme pro vás několik rad pro případy, kde je člověk zadlužený a nezvládá splácet svoje stávající úvěry.

Na koho se obrátit, když už vám dluhy přerostou přes hlavu?

Další půjčky obvykle situaci jen zhorší

Hodně lidí řeší svoji neutěšenou finanční situaci a více různých dluhů tak, že si postupně berou nové a nové menší půjčky, z nichž se snaží splatit ty předchozí. To je ale většinou tou nejhorší cestou, která končí exekucí a dlužník se pak ocitá v ještě horších problémech. Zadlužení lidé si pak půjčují od různých lichvářů nebo si berou silně předražené úvěry a jejich dluh stále roste.

Rozumným řešením může být konsolidace úvěrů

Pokud máte několik různých půjček (a započítat mezi ně můžete i kreditní karty nebo kontokorenty), dobrým řešením by mohla být jejich konsolidace, neboli sloučení všech úvěrových produktů do jednoho velkého. Výhodou je nejen usnadnění splácení, kdy dlužíte pouze jedné úvěrové společnosti, ale především tak můžete ušetřit na měsíčních splátkách. Ve výsledku se vám pak např. splácení protáhne na delší dobu, ale každý měsíc vám zůstane víc peněz a váš rozpočet tak nebude tolik napnutý. Ideální je konsolidace od banky, nicméně i nebankovní konsolidace půjček může být alternativou – u ní už je ale často nutné ručit nemovitostí. V takovém případě si důkladně rozmyslete, zda zvládnete nový úvěr splácet, protože v opačném případě byste mohli snadno přijít o bydlení.

Dobrým pomocníkem jsou různé finanční poradny

U lidí, kteří už nemají šanci získat konsolidaci a žádná banka ani jiná úvěrová společnost jim peníze nepůjčí, je ideální obrátit se na některou z nezávislých finančních poraden. Jedná se obvykle o poradny, které jsou provozovány neziskovými organizacemi (např. charitami nebo jinými obecně prospěšnými společnostmi) a lidem ve finanční tísni poskytují bezplatné poradenství. Pomáhají jim zorientovat se v jejich dluzích, komunikovat s úřady a vyřešit finanční problémy tak, aby se klient nedostal do ještě větších dluhů než doposud.  Bezplatnou pomoc najdete například u společností  Poradna při finanční tísni, o.p.s. , www.pomocsdluhy.cz a dalších.

Osobní bankrot už pomohl mnoha dlužníkům

Ti, jenž mají velmi vysoké dluhy v řádech statisíců až milionů korun a nejsou je schopni splácet, mají možnost podat si žádost o oddlužení neboli osobní bankrot. Ten musí nejdříve schválit příslušný soud a pokud jej dlužníkovi povolí, ten pak splácí každý měsíc určitou část svých příjmů, které se pak rozdělí mezi jednotlivé věřitele. Podmínkou je, že dlužník takto musí zvládnout splatit alespoň 30 % do pěti let. Pokud tyto peníze do pěti let splatí, je kompletně oddlužený a zbylé dluhy se mu smažou. Nově se navíc mají pravidla pro osobní bankrot ještě zmírnit  – návrh počítá s tím, že by stačilo, aby dlužník splácel po dobu sedmi let a poté by byl oddlužený bez ohledu na to, kolik procent se mu podaří splatit.

Na co si dát při řešení dluhů největší pozor?

Abyste se nedostali do ještě větších dluhů, nikdy si nepůjčujte přes inzeráty v novinách nebo inzeráty vylepené kdekoliv venku. Pokud se rozhodnete zažádat si o úvěr, vybírejte pouze z prověřených poskytovatelů, kteří mají vlastní webovou stránku, jsou na ně recenze a je zřejmé, že daná úvěrová společnost patří k seriózním a spolehlivým firmám. Pomoci vám může např. náš nezávislý srovnávač půjček, v němž jsou zahrnuty pouze 100% spolehlivé a ověřené společnosti, u kterých se nemusíte obávat žádného podvodného jednání. Další seriózní srovnavače půjček jsou například coolpůjčky.cz a půjčkyhned.cz.

Hodnocení kategorie 4.5
Na koho se obrátit, když už vám dluhy přerostou přes hlavu? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 21. 5. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

50 000 000
Výše půjčky 100 000 Kč - 50 000 000 Kč
Úrok od 8,69 %
Splatnost 1 – 20 let
45 000
Výše půjčky 1 000 Kč - 45 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 - 365 dní

Diskuze