Krize, v níž se momentálně nacházíme, nemá za poslední desítky let obdoby. Kromě tragické bilance nakažených a mrtvých lidí je pandemie koronaviru těžkým zásahem i pro ekonomiky jednotlivých zemí, Česko nevyjímaje. Situace těžce dopadá zejména na drobné podnikatele, problémy má ale i řada zaměstnanců, kteří důsledkem krize přicházejí o příjmy, v horším případě pak rovnou o práci. Co mohou lidé zasažení touto krizí dělat, jaké mají možnosti?

Koronavirus mění situaci na finančním trhu – jaké jsou novinky?

Podniky mají možnost využit bezúročnou půjčku 

Pakliže máte malý nebo střední podnik a pandemie koronaviru vám způsobila finanční problémy, můžete se obrátit se žádostí na ČMZRB (Českomoravskou záruční a rozvojovou banku). Ta připravila zcela nový produkt pod názvem COVID půjčka, jenž je určený právě pro tyto zájemce. Jedná se o bezúročnou půjčku bez poplatků, jejíž úvěrový rámec činí 500 000 až 15 000 000 Kč se splatností max. na dva roky (s možností odkladu splátek o další rok). Podnikatelé mohou tuto půjčku čerpat až do výše 90 % způsobilých výdajů projektu a peníze lze kromě provozních výdajů použít také na pořízení drobného nehmotného i hmotného majetku a na pořízení a financování zásob. Aktuálně byl ale příjem žádostí pozastaven, je tedy třeba počkat, nebo využít nabídky jiné instituce.

Další úlevy pro živnostníky přináší vládní opatření

Situací podnikatelů, kteří denně přicházejí o velké peníze, se intenzivně zabývá vláda. Zatím došlo k návrhům několika důležitých opatření, která mohou živnostníkům alespoň trochu pomoci – konkrétně se jedná např. o odpuštění minimálních záloh na sociální pojištění od března na dobu šesti měsíců, dále pak o okamžitou finanční pomoc ve výši 15 000 Kč měsíčně pro OSVČ.

Samozřejmě řadu úlev mají i zaměstnanci – v závislosti na důvodu, proč nemohou pracovat, budou automaticky pobírat 60 % - 100 % svého průměrného výdělku. Kompenzovat tyto výplaty bude pochopitelně stát i zaměstnavatelům. Více informací naleznete na stránce MPSV na adrese https://www.mpsv.cz/web/cz/-/podpora-firem-v-programu-antivirus-pokracuje-vlada-schvalila-dalsi-navrhy-ministryne-malacove.

Myslí se také na běžné občany, kteří splácejí půjčku nebo hypotéku

Do těžké situace se teď dostává spousta lidí, splácejících spotřebitelskou půjčku nebo hypotéku. Ti ale nemusejí propadat panice – jednak jsou jednotlivé úvěrové společnosti přístupné domluvit se na odkladu splátek, kromě toho byl navíc předložen návrh na plošný odklad splátek všech úvěrů – spotřebitelských, podnikatelských i hypotečních. Nemělo by tak docházet k tomu, že lidé budou pokutováni za to, že v době těžké krize nedokázali řádně splácet své závazky.

Ke změně podmínek už přistoupila řada úvěrových společností

Bez ohledu na rozhodnutí vlády, řada poskytovatelů půjček už předem upravila svoje podmínky, aby tak vyšla vstříc svým klientům. Patří k nim např. úvěrová společnost Creditportal, která u svojí půjčky Credit 365 nově umožňuje uhradit splátku až po 90 dnech po splatnosti a stornuje úroky z prodlení a jiné sankce. Podobně je tomu i u půjčky Credit 30, kde lze zrušit úroky z prodlení a poplatky za odeslané upomínky. 

Z jiných společností změnil podmínky i Provident, jenž nabízí k nově sjednaným úvěrům pojištění platební neschopnosti KOMPLEX zdarma (vyjma půjčky START). Klienty Providentu s balíčkem Plus pak mohou potěšit rozšířené splátkové prázdniny. Samozřejmostí je, že se firma snaží vyhnout osobnímu kontaktu, takže kde to není nutné, preferuje bezhotovostní řešení, ať už jde o hrazení splátek nebo o výplatu nové půjčky – ta je sice stále možná i osobně, ale pouze na výslovné přání klienta.  

Hodnocení kategorie 4.5
Koronavirus mění situaci na finančním trhu – jaké jsou novinky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 6. 4. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze