Veškeré půjčky, které jsou u nás dostupné, se dají rozdělit do dvou hlavních kategorií – na bankovní a nebankovní. Oba typy úvěrů mají samozřejmě svoje výhody a nevýhody – pro někoho je mnohem výhodnější půjčit si peníze od banky, pro spoustu lidí jsou ale jedinou možností půjčky od nebankovních společností. Kdy se více vyplatí vzít si úvěr od klasické banky a kdy je naopak lepší volbou některá z nebankovních půjček? A jaké jsou rozdíly v situaci, kdy se rozhodnete si o půjčku požádat?

Komu se vyplatí bankovní a komu spíše nebankovní úvěr?

Výhody bankovních půjček
Pokud nemáte žádné dluhy nebo záznam v registru, máte stálé a doložitelné příjmy a splňujete všechny podmínky, je v případě vyššího úvěru určitě lepší obrátit se na banku. Banky totiž u svých půjček mají výrazně nižší úroky než nebankovní společnosti. To je dáno mimo jiné tím, že nebankovní půjčky jsou poskytovány i rizikovým klientům a tak je může získat skoro každý. V případě, že si tedy chcete půjčit např. 100 000 Kč a banky jsou ochotny vám úvěr dát, je to pro vás určitě mnohem výhodnější, než si půjčovat např. od Providentu nebo jiných poskytovatelů, u nichž byste platili mnohem vyšší úroky. Kromě nižších úroků jsou u bankovních půjček výhodou i menší sankce za pozdní splacení a také možnost rozložit si splácení úvěru na delší časové období. Naopak, pokud potřebujete jen pár tisíc, mohou být lepším řešením některé nebankovní úvěry, které se dají získat i zdarma.

Sjednání bankovní půjčky
Pokud si chcete sjednat půjčku u banky, obvykle je třeba navštívit její pobočku a podepsat úvěrovou smlouvu přímo na místě. S tím souvisejí i další náležitosti, jako je doložení příjmů, předložení osobních dokladů atd. Trochu jednodušší to ale mají lidé, kteří si o půjčku žádají v bance, v níž mají svůj účet a chodí jim na něj pravidelně výplata. V takovém případě bývá možné požádat si o úvěr online a není nutné chodit na pobočku. Přesné podmínky má každá banka trochu jiné, obecně ale platí, že pokud si žádost podáváte u banky, ve které nemáte účet, budete muset doložit Vaše příjmy a další dokumenty. Stejně tak platí, že banky si vždy ověřují, zda nemáte záznam v registru dlužníků.

Výhody nebankovních půjček
Hlavní předností nebankovních půjček je především fakt, že mají mnohem mírnější požadavky na klienta – mohou je získat i nezaměstnaní,lidé se záznamem v registru dlužníků, důchodci, studenti, maminky na mateřské dovolené atd. Plusem je i snadné a rychlé sjednání takové půjčky – obvykle si můžete vše vyřídit přes internet a není třeba nikam chodit. Nebankovní půjčky se jednoznačně vyplatí v situaci, kdy potřebujete např. tisícovku nebo 3 000 Kč s tím, že ji do měsíce splatíte – v takovém případě si totiž můžete vybrat z několika poskytovatelů, kteří Vám napoprvé tuto částku půjčí zdarma s nulovým úrokem a bez poplatků. V případě vyšších částek se nebankovní úvěry mohou vyplatit i lidem, kteří nutně potřebují půjčit a ani banka ani nikdo jiný jim půjčku nedá.

Sjednání nebankovní půjčky
U nebankovních půjček probíhá jejich sjednání ve většině případů online a je tedy možné si vše pohodlně vyřídit přes internetové stránky bez nutnosti někam telefonovat nebo jezdit. To platí zejména pro malé úvěry, u kterých se nemusejí dokládat žádné příjmy. Sjednání pouze přes internet ale není úplně u všech nebankovních půjček – např. u Providentu a několika dalších poskytovatelů probíhá uzavření smlouvy tak, že za Vámi přijede jejich obchodní zástupce, jenž s Vámi vyplní smlouvu, kterou následně podepíšete. Obecně je ale vyřízení nebankovních půjček rychlejší a jednodušší, než když si o úvěr žádáte u banky.

Hodnocení kategorie 4.5
Komu se vyplatí bankovní a komu spíše nebankovní úvěr? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 15 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze