Možností, jak si požádat o půjčku, je v dnešní době hned několik. Kromě klasického způsobu, kdy si veškeré záležitosti ohledně úvěru vyřídíme přímo na pobočce banky, případně nebankovní společnosti, si o půjčku lze zažádat i telefonicky, textovou zprávou nebo jednoduše online přes internetové stránky. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností a na co je třeba si při sjednávání půjčky dát největší pozor?

Jakými způsoby si v dnešní době můžeme sjednat úvěr?

Telefonicky

O půjčku si v mnoha případech lze požádat i po telefonu, většinou ale nejde o kompletní sjednání úvěru. Po telefonu můžete získat např. informace o půjčce, dohodnout si osobní schůzku s bankéřem či obchodním zástupcem, případně si nechat poslat formulář k vyplnění. Je ale třeba dát si pozor na ty, kteří inzerují půjčky a telefonický kontakt je jedinou možností, jak úvěr získat – v takovém případě se často jedná o podvod.

Pomocí SMS zprávy

Tzv. SMS půjčky jsou hodně oblíbené a vzhledem k tomu, že jsou díky mírným požadavkům vhodné pro většinu lidí, neustále jejich počet přibývá. Je ale třeba říct, že jen málokdy si je lze opravdu sjednat pomocí textové zprávy – pod názvem SMS půjčky se většinou myslí malé krátkodobé půjčky od nebankovních poskytovatelů, které jsou obvykle maximálně na měsíc. Některé společnosti ale opravdu žádost přes SMS umožňují, obvykle ale pouze registrovaným klientům, kteří už u nich předtím půjčku měli. Pomocí SMS zprávy si tak můžete požádat např. o půjčky JKL, Via SMS, MobilPůjčka.cz a několik dalších.

Osobně na pobočce, v kanceláři nebo u Vás doma

Především u vyšších částek se většinou nevyhnete osobnímu jednání a podpisu smlouvy přímo na pobočce. To platí zejména pro bankovní úvěry, ale často je osobní schůzka nutná i u některých nebankovních půjček. Typickým příkladem je např. půjčka od společnosti Provident Financial, o kterou si můžete požádat přes internet, ale smlouvu podepisujete doma, kam za Vámi přijede obchodní zástupce této společnosti.

Online přes webové stránky

Možnost požádat si o půjčku online už se stala naprostou samozřejmostí jak u bankovních, tak i u nebankovních úvěrů. U menších nebankovních je navíc tímto způsobem možné úvěr získat i bez jakéhokoli podpisu smlouvy nebo zasílání dokumentů – týká se to především malých mikropůjček v řádu max. několika tisíc korun. U vyšších bankovních půjček pak záleží i na tom, zda máte u dané banky založený účet – pokud ano a chodí Vám na něj výplata, často stačí jen online žádost a není třeba nikam jezdit, pokud u dané banky účet nemáte, čeká Vás i osobní schůzka a doložení potřebných dokumentů a dokladů.

Jak si naopak půjčku nesjednávat?

Protože půjčky, zejména ty nebankovní, jsou hodně žádané, vyskytuje se bohužel i spousta podvodníků, kteří nabídku půjček pouze předstírají. S jejich inzeráty se můžete setkat např. v některých regionálních novinách, na inzertních plochách v obchodech či na ulici nebo na internetu na různých inzertních stránkách. Problém je často v tom, že tito podvodníci provozují telefonické linky se speciálním tarifem, kdy za jedinou minutu hovoru utratíte desítky korun (často i kolem 70 až 90 Kč za minutu). Operátorky na druhé straně pak hovor protahují a ve výsledku tak utratíte i několik tisíc za jediný telefonát. Proto je třeba si vždy předem ověřit, o jakou společnost se jedná a nebankovní půjčky si sjednávat výhradně přes internet, kde si snadno zjistíte, zda je daná nabídka seriózní nebo ne. Ideálním pomocníkem jsou některé nezávislé srovnávače půjček (kromě tohoto webu např. Coolpujcky.cz), kde jsou zařazeny pouze ověřené společnosti a nemůže se Vám tak stát, že byste se stali obětí podvodu.

Hodnocení kategorie 4.5
Jakými způsoby si v dnešní době můžeme sjednat úvěr? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 23 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

60 000
Výše půjčky 1 000 Kč - 60 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost flexibilní

Diskuze