Dluhy má v dnešní společnosti mnoho lidí a velká část z nich se dostala až do exekucí, případně má alespoň záznam v registru dlužníků (např. SOLUS).

Jak si může člověk zjistit, zda má nějakou exekuci nebo je v registru dlužníků?

Nejčastěji tyto dluhy způsobují nesplácené bezhotovostní i hotovostní půjčky, ale samozřejmě příčin je celá řada – od jízd načerno, přes neplacení nájmu, alimentů, poplatků za odpad nebo pravidelných plateb za mobil, televizi či internet.

Spousta lidí ale neví, jestli vůbec nějakou exekuci má, natož aby věděli, kdo ji spravuje a v jaké je výši. Stejně tak řada dlužníků vůbec netuší o tom, že mají záznam v některém z registrů dlužníků. Jak si tyto údaje zjistit? Na to vám odpovíme v našem novém článku. 

Zjistit si, jaké máte exekuce, můžete hned několika způsoby

Existuje hned několik možností, jak si tuto informaci poměrně snadno a rychle zjistit – sami si můžete vybrat, zda využijete služeb nejbližší pošty, použijete webové stránky s evidencí exekucí nebo dáte přednost mobilní aplikaci. Vždy ale musíte počítat s tím, že tato služba je zpoplatněná – zdarma vám souhrnné informace o vašich exekucích neposkytnou.

Výpis vám udělají na pobočkách České pošty

První možností je zajít si na některou z vybraných poboček České pošty, kde nabízejí službu Czech Point. Cena za jednu stránku výpisu je 50 Kč, podrobnější informace o službě pak naleznete na webu České pošty.

Další variantou je Centrální evidence exekucí

Využít lze také webových stránek Centrální evidence exekucí (CEE), kde máte možnost nahlédnout do jejich evidence – poté, co se na jejich webu zaregistrujete. Cena za jeden poskytnutý údaj je zde 60 Kč, jsou zde ale zajímavé množstevní slevy – od 1 001 údajů je poplatek 30 Kč za údaj, od 10 001 pak 15 Kč a od 1 000 001 údajů jen 6 Kč za údaj. Služba je tak vhodnější spíše pro ty, kteří potřebují zjistit informace o více subjektech. 

Zajímavou alternativou je aplikace pro mobilní telefony 

Třetí možností pro zjištění exekuce je praktická aplikace pod názvem Lustrace exekucí. Je určená pro mobily s Androidem a i ona (stejně jako pošta) využívá data z Centrální evidence exekucí. Aplikaci si můžete bezplatně stáhnout z obchodu Google play, za jednotlivé informace už ale budete muset zaplatit. 

Také u výpisu z registru je na výběr několik variant

I v případě, že potřebujete získat výpis z registru dlužníků, máte na výběr z více alternativ. Pokud např. chcete zjistit, zda nejste v nejznámějším českém rejstříku SOLUS, na jejich webové stránce www.solus.cz si můžete zvolit jednu ze tří možností výpisu. I tady ovšem – stejně jako u exekucí – platí, že za výpis si budete muset zaplatit. 

Nejlevnější je SMS výpis, nejdražší papírový formulář

Nejvýhodněji vás vyjde jednoduchý SMS výpis – nejdříve musíte zaplatit 50 Kč za speciální SIN kód, následně pak 99 Kč za první výpis a 30 Kč za každý další (musíte mít ale nainstalovanou aplikaci SOLUS). Bez aplikace je první výpis také za 99 Kč, nicméně za stejnou cenu jsou i další výpisy – lepší je tedy si aplikaci nainstalovat. Písemný výpis je pak nejdražší, poplatek za něj činí 270 Kč (ať už jde o fyzické nebo právnické osoby). 

Zjistit, zda má někdo exekuci, můžete snadno i u jiných lidí – stačí znát jejich rodné číslo

Závěrem ještě docela důležitá informace – zjišťovat si exekuce nebo záznamy v registrech můžete nejen u sebe, ale i u kohokoli jiného – stačí jen vědět, jaké má dotyčná osoba rodné číslo. Hodí se to např. tehdy, když někomu chcete půjčit peníze, ale nejdříve byste si ho rádi prověřili. Velmi užitečné je to pak u pronajímatelů, kteří si takto mohou snadno “proklepnout“ potenciální nájemce.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak si může člověk zjistit, zda má nějakou exekuci nebo je v registru dlužníků? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 16. 6. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze