Exekuce – strašák a zároveň reálný problém, který trápí stále větší počet lidí, jejichž počet stoupl téměř k jednomu milionu. Letošní rok ale pro dlužníky přinesl jednu pozitivní zprávu – podmínky pro oddlužení, neboli osobní bankrot, se změní a cesta ke zbavení se dluhů tak bude alespoň o trochu jednodušší a zejména dostupnější pro širší okruh lidí. O jaké konkrétní změny se jedná?

Jak se letos změní podmínky pro oddlužení?

Podmínky pro oddlužení se letos zmírní

Zásadní je, že schválená změna umožní vstoupit do oddlužení mnohem více lidem, než tomu bylo doposud. Doteď totiž platilo, že každý dlužník musel prokázat, že bude schopen během následujících pěti let splatit alespoň 30 % svých závazků a zároveň musel prokázat své příjmy. Nově už to nebude nutné a do procesu oddlužení tak bude moci vstoupit téměř kdokoliv.

Poslanci nakonec schválili přísnější variantu

Ve hře byly dvě varianty, z nichž ta druhá byla pro dlužníky mnohem příznivější – prosazoval ji Senát, nicméně Poslanecká sněmovna jeho návrh zamítla a schválila přísnější variantu osobního bankrotu. Senátní verze novely navrhovala, aby se ze zákona vypustila podmínka, že pokud dlužník nesplatí během 5 let alespoň 30 % dluhů, bude o jeho oddlužení rozhodovat soud. Tato verze také chtěla zrušit podmínku, že dlužník musí každý měsíc uhradit 1089 Kč insolvenčnímu správci + alespoň stejnou splátku věřitelům. Podle senátní verze by tak na oddlužení mohli dosáhnout i ti nejchudší. I přes neúspěch tohoto návrhu se ale podmínky pro osobní bankrot alespoň trochu zmírnily a šanci na něj má více lidí než předtím.

Snadnější oddlužení budou mít starobní a někteří invalidní důchodci

Zásadní změnou je zkrácena doba oddlužení pro starobní důchodce a osoby se druhým a třetím stupněm invalidity – u nich už nebude platit původní pětiletá délka oddlužení, ale dluhů se nově mohou zcela zbavit už za pouhé tři roky. Navíc se na ně nebude vztahovat povinnost splatit za tři roky určité procento závazků (jako u ostatních). Alespoň pro tuto skupinu spoluobčanů se tak možnost oddlužení hodně zjednoduší.

V něčem si každopádně polepší i věřitelé

Aby byl zákona vyvážený, mysleli poslanci i na věřitele, kteří alespoň v něčem získají výhodu – zatímco doposud museli svoje pohledávky přihlásit nejpozději do jednoho měsíce od vyhlášení osobního bankrotu dlužníka, nově na to budou mít více času.

Novela má vstoupit v platnost od června

Vzhledem k tomu, že prezident Miloš Zeman novelu zákona o insolvenci již podepsal, nic už nebrání tomu, aby mohla vejít v platnost v původně stanoveném termínu. Od 1.června 2019 tak mají platit výše uvedené nové podmínky – pokud tedy např. zvažujete podání žádosti o osobní bankrot, raději ještě počkejte a podejte si tuto žádost až po 1.červnu, aby se na vás nové mírnější podmínky vztahovaly také.

Změnil se i výpočet srážek u exekucí – pomůže ale jen někomu

V souvislosti s osobním bankrotem stojí za zmínku ještě jedna novinka – letos se mění také výpočet srážek pro osoby, jejichž příjmy podléhají exekuci. Změna nastane již od tohoto června a zásadním rozdílem oproti dosavadnímu stavu je to, že si polepší ti, jenž vydělávají nad 16 072 Kč měsíčně – zůstane jim i po srážce více peněz. Tato změna má dlužníky motivovat k tomu, aby vydělávali více, při současné praxi se jim totiž při určité částce nevyplatilo snažit se o její zvýšení. Naopak u lidí s nízkými příjmy do 16 072 Kč se nezmění prakticky nic, protože jim po exekučních srážkách zůstane v podstatě ta samá částka jako doposud. Pro úplnost ještě dodejme, že nezabavitelná částka, která musí zůstat každému dlužníkovi, v současné době činí 6 428 Kč.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak se letos změní podmínky pro oddlužení? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 1 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 17. 6. 2019. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze