Veškeré půjčky se dají v zásadě rozdělit do dvou základních kategorií – na bankovní a nebankovní. U bankovních půjček je víceméně jasné, že nabídka je seriózní a nejedná se o žádný podvod. U nebankovních úvěrů je ale situace trochu jiná a poskytovatelů je tak velké množství, že hrozí nebezpečí, že se stanete obětí podvodu. V tomto článku Vám poradíme, na co si při výběru nebankovní půjčky dát pozor, jakým způsobem ji vybírat a jak poznat, že může jít o podvodnou nabídku.

Jak rozeznat seriózní půjčku od podvodné?

Půjčku hledejte na internetu, ne v novinových inzerátech

Pokud čtete tento článek, je jasné, že máte přístup na internet. Právě na internetu také nejsnadněji najdete vhodného poskytovatele půjčky. Inzeráty, nabízející výhodné úvěry se sice mohou objevit v některých novinách, nebo vylepené na plakátovacích plochách či nástěnkách, ale takovým se raději vyhněte. Zvláště tehdy, pokud je součástí inzerátu pouze telefonní číslo nebo mailová adresa. Opravdu seriózní společnosti mají vždy vlastní a profesionální webové stránky, což je jedna z věcí, kterou si před podáním žádosti vždy ověřte.

Nikdy neplaťte poplatek předem

Seriózní poskytovatel půjček po vás nikdy nebude chtít poplatek předem. Jedinou výjimkou jsou tzv. ověřovací poplatky, které ovšem činí pouze symbolickou jednu korunu a jejich účelem je ověření, že máte vlastní bankovní účet. Pokud ale po vás někdo bude chtít třeba několik tisíc předem a bude vám slibovat, že po zaplacení vám půjčku dá, nic neplaťte a raději se obraťte na někoho jiného, u koho nehrozí, že místo půjčky přijdete o peníze.

Nikdy nevolejte na předražené telefonické linky

Velmi častým příkladem podvodů v oblasti úvěrů jsou firmy, které před poskytnutím půjčky nutí žadatele, aby nejdříve zavolali na drahou telefonní linku. Operátor na druhé straně telefonu pak záměrně hovor co nejvíce protahuje, a vzhledem k tomu, že jde o linky, kde minuta hovoru stojí několik desítek Kč, můžete vás takový hovor stát stovky až tisíce Kč. Vždy se tedy ujistěte, že pokud někam voláte, tak jde o běžný tarif a na nabídky půjček, které jsou dostupné pouze po telefonu, vůbec nereagujte.

Důkladně si poskytovatele prověřte na internetu

Ať už máte zájem o malou a rychlou půjčku, nebo o větší úvěr na delší časové období, vždy si nejdříve vybranou společnost prověřte na internetu a získejte si o ní co nejvíce informací. Určitě si prohlédněte jejich internetové stránky a zkontrolujte si, jaké jsou přesné podmínky úvěru – tzn. poplatky, úrokové sazby, poplatky za prodloužení atd. 

Podívejte se na reference bývalých klientů

Velmi užitečnou pomůckou při vybírání půjčky jsou reference od bývalých klientů. I ty najdete velmi snadno na internetu – stačí jen do vyhledávače napsat název firmy a slovo zkušenosti nebo diskuse a měly by Vám vyjet odkazy, na nichž lidé píší, jak byli s půjčkou spokojení a zda vše proběhlo tak, jak mělo.

Použijte srovnávač úvěrů

Pokud nechcete srovnáváním jednotlivých úvěrových společností strávit příliš mnoho času, nebo se na internetu tolik neorientujete, doporučujeme vám použít některý z nezávislých internetových srovnávačů půjček. Jedná se o profesionální portály, které se zaměřují na nezávislé porovnání bankovních i nebankovních úvěrů a díky nim tak získáte perfektní přehled o jednotlivých nabídkách. Snadno tak na jediné stránce zjistíte, jak má kdo vysoké poplatky a úroky, jak vysoké částky která společnost nabízí, nebo jaké jsou přesné podmínky pro získání úvěru. Použití srovnávače půjček má ještě jednu velkou výhodu – všechny úvěrové společnosti, které jsou do srovnání zahrnuty, jsou ověřené – nemusíte tak mít žádné obavy, že by šlo o podvod.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak rozeznat seriózní půjčku od podvodné? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 4 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

1 000 000
Výše půjčky 20 000 Kč - 1 000 000 Kč
Úrok od 6,9 %
Splatnost 6 - 120 měsíců
1 000 000
Výše půjčky 30 000 Kč - 1 000 000 Kč
Úrok od 7,9 %
Splatnost 12 – 144 měs.

Diskuze