Už dávno neplatí, že v obchodech můžete za svoje nákupy platit pouze hotovostí nebo klasickou debetní či kreditní kartou. Dnešní moderní doba už umožňuje i další velmi pohodlné možnosti, mezi něž patří placení chytrým mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami. U placení mobilem se jedná konkrétně o oblíbené a rozšířené mobilní peněženky Google Pay a Apple Pay, v případě chytrých hodinek lze platit bezkontaktně přes systémy Garmin Pay a Fitbit Pay. Pojďme se podrobněji podívat, které banky jednotlivé možnosti plateb umožňují a s jakými platebními kartami je to možné.

Jak je to u českých bank s podporou placení mobilem a hodinkami?

Google Pay podporují všechny velké české banky 

Začneme u mobilní peněženky Google Pay, která vznikla 8.ledna 2018 sloučením původních produktů Google Wallet a Android Pay. Abyste mohli s pomocí Google Pay platit i vy, musíte mít chytrý mobilní telefon s operačním systémem Android, jenž má verzi alespoň 5.0. 

Google Pay má u nás velmi širokou podporu a platit s ním můžete, pokud máte kartu od České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, Air bank, Fio banky, mBank, banky CREDITAS, Equa bank, UniCredit Bank nebo privátní J&T Banky. Úplně u všech zmíněných bank jsou podporovány karty Mastercard, Visa pak pouze u České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, mBank, Monety a UniCredit Bank. U karet Maestro už jde pouze o Českou spořitelnu, Fio banku a Monetu. Samozřejmě, řada bank např. karty Visa nebo Maestro nevydává, někde ale není podpora Google Pay ani tam, kde je karta vydávána – příkladem je Visa u Fio banky a Raiffeisenbank nebo Maestro u Komerční banky. 

Velmi dobrou podporu má u nás i placení prostřednictvím Apple Pay 

Mimořádně vysoké oblibě se u nás těší platební metoda Apple Pay, jež byla v ČR spuštěna 19.února 2019. Tu mohou logicky používat pouze majitelé přístrojů s nakousnutým jablíčkem v logu. Konkrétně musejí mít mobil minimálně od verze iPhone SE, následně pak funguje i u všech vyšších modelových řad. Pokud je o hodinky Apple Watch, tam jsou podporovány všechny modely, takže až už máte jakékoli, placení s Apple Pay s nimi můžete bez problémů využívat. 

Podíváme-li se na podporu konkrétních bank, je situace podobná jako u výše zmíněné Google Pay. Apple Pay tak v současné době podporují Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, Air bank, Fio banka, mBank, banka CREDITAS, Equa bank, UniCredit Bank a privátní J&T Banka. I zde jsou ve všech případech podporovány karty MasterCard, VISA opět u České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, mBank a Monety. U Maestra se pak jedná o Českou spořitelnu, Komerční banku, Monetu a Fio banku. 

Kdo umožňuje placení chytrými hodinkami Fitbit Pay?

V poslední době roste také obliba placení chytrými hodinkami. Je to nesmírně pohodlné, rychlé a praktické a člověk nemusí vytahovat nic z kapsy ani peněženky. Oproti mobilním peněženkám zatím podpora plateb hodinkami ještě není tak rozsáhlá, nicméně většina největších hráčů na trhu už tento způsob placení svým klientům umožňuje.

V tuto chvíli tak prostřednictvím služby Fitbit Pay mohou platit klienti České spořitelny, Komerční banky, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, Air bank, mBank a Fio banky. Vždy jsou podporovány karty Mastercard, u České spořitelny, Komerční banky, mBank a Monety i karty Visa a u České spořitelny, Fio banky, Komerční banky a Monety i karty Maestro.

Další rozšířenou možností placení hodinkami je Garmin Pay

Dalším oblíbeným systémem bezkontaktních plateb pomocí chytrých hodinek je Garmin Pay. Ten je k dispozici u některých vybraných hodinek a jeho podpora je u nás momentálně ještě o něco širší než u předchozí platební metody.

Konkrétně tak placení přes Garmin Pay podporují Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, Air bank, Fio banka, mBank a banka CREDITAS. Jako vždy, všude to lze u Mastercard, u České spořitelny, ČSOB, KB, Monety a mBank i u VISA karty a konečně u České spořitelny, Fio banky, Komerční banky a Monety také u karet Maestro. 

Které banky vycházejí ze srovnání nejlépe?

Pokud si to všechno shrneme, zjistíme, že nejlepší podporu placení mobilem a hodinkami mají u nás především Česká spořitelna, Komerční banka a MONETA Money Bank. Všechny tři zmíněné banky podporují všechny 4 druhy plateb a až na KB (která nepodporuje karty Maestro u Google Pay), mají všechny podporu u Mastercard, Visa i Maestro.

Pochvalu si ale zaslouží i další banky, všechny čtyři platební metody dnes podporují také Air bank, Fio banka, mBank a Raiffeisenbank.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak je to u českých bank s podporou placení mobilem a hodinkami? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 1. 8. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

800 000
Výše půjčky 5 000 Kč - 800 000 Kč
Úrok od 3,5 %
Splatnost 24 – 120 měsíců
700 000
Výše půjčky 20 000 Kč - 700 000 Kč
Úrok od 3,49 %
Splatnost 6 – 96 měsíců

Diskuze