Půjčky dělají mnoha lidem velké problémy a neustále přibývá klientů bankovních i nebankovních společností, kteří nezvládají řádně splácet svoje závazky. Taková situace mnohdy končí exekucí, což je krajní možnost v momentě, kdy dlužník zcela přestane svoji půjčku splácet. Tomu se ale dá předejít různými způsoby a jedním z nich je refinancování úvěru, které dlužníkovi výrazně ulehčí jeho problémy.

Jak funguje refinancování půjčky? V čem se liší od konsolidace?

Co znamená termín refinancování půjčky?

Refinancování půjčky jednoduše znamená převedení vašeho úvěru k jiné finanční instituci. Tuto službu u nás nabízejí především banky, které tak mohou převzít klienta konkurence. Ve výsledku je pak takový obchod výhodný pro obě strany – banka získá nového zákazníka a dlužník bude mít lepší podmínky splácení. Při refinancování půjčky je totiž možné rozložit si splácení na delší časové období (a měsíčně tak splácet menší částku) nebo si naopak zkrátit celkovou dobu splatnosti. V některých případech umožňuje refinancování obojí – získáte tak nižší měsíční splátku a ještě se vám doba splácení zkrátí.

Jaký je rozdíl mezi refinancováním a konsolidací?

Refinancování se často týká hypotečních úvěrů, ale vztahuje se i na klasické půjčky. Rozdíl oproti konsolidaci ale spočívá v tom, že zatímco při refinancování si převádíte pouze jeden úvěr, u konsolidace se jedná o sloučení několika různých úvěrových produktů do jednoho. Refinancování je tak určeno těm, kteří splácejí jednu půjčku a nevyhovují jim její podmínky, konsolidace je zase vhodná pro ty, kteří mají několik půjček u různých společností a už jejich splácení nezvládají.

Které společnosti u nás refinancování nabízejí?

Refinancování poskytují zejména banky – konkrétně se jedná např. o Air bank, ZUNO, mBank, Equa bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank nebo Sberbank. Každá společnost má jiné podmínky, ať už jde o minimální či maximální výši refinancované půjčky, požadované doklady nebo úrokové sazby. V každém případě refinancování úvěru je vždy nastaveno tak, aby se klientovi vyplatilo.

Refinancování půjček ale nabízejí i některé nebankovní společnosti, vzhledem k tomu, že se ale jedná o vyšší částky, není tato nabídka vhodná pro každého – je třeba doložit aktuální příjmy, u některých poskytovatelů je tato možnost dostupná pouze na základě ručení nemovitostí.

Kdy se vyplatí požádat si o refinancování úvěru?

O refinancování půjčky má smysl podat si žádost v případě, že současné podmínky Vašeho úvěru Vám nevyhovují – např. pokud je Vaše měsíční splátka příliš vysoká a Vaše banka Vám neumožní změnit si její výši. Hodně peněz můžete ušetřit především při refinancování hypotéky – převedením k jiné bance se dají získat mnohem výhodnější podmínky. Pokud si nejste jistí, zda pro Vás bude refinancování půjčky dostatečně výhodné, zkuste použít některou z internetových online kalkulaček, do kterých pouze dosadíte pár základních údajů o Vaší stávající a plánované půjčce a ihned se dozvíte, kolik byste převedením ušetřili a zda pro Vás tato možnost má smysl.

Jak zjistit, u které společnosti pro mě bude refinancování nejvýhodnější?

Především je třeba si ujasnit, jestli opravdu potřebujete půjčku refinancovat a pokud ano, zda nejde domluvit lepší podmínky přímo s Vaší bankou. Pokud ne, tak doporučujeme vybírat velmi pečlivě a nesáhnout hned po první nabídce, kterou uvidíte. Mezi jednotlivými nabídkami na refinancování jsou skutečně velké rozdíly a ukvapeným rozhodnutím můžete úplně zbytečně přijít o výhodnější variantu – nejde pouze o úrokové sazby, ale i o různé poplatky a další záležitosti. Určitě se tak vyplatí projít si webové stránky jednotlivých bank, které refinancování nabízejí a porovnat si je v klidu mezi sebou.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak funguje refinancování půjčky? V čem se liší od konsolidace? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 24 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze