V dnešní době, kdy jsou půjčky velmi snadno dostupné a počet jejich poskytovatelů neustále stoupá, roste také počet lidí, kteří jsou zadlužení a nezvládají svoje závazky včas splácet. Ti, kteří v minulosti nespláceli řádně svoje dluhy, ať už šlo o bankovní půjčky, nebo jiné platby (např. telekomunikačním operátorům atd.) se tak mohou ocitnout v registru dlužníků, do kterého mohou jednotliví poskytovatelé nahlížet a kontrolovat si, zda žadatel o úvěr nebo jinou službu je dostatečně solventní a může mu být půjčka poskytnuta. Nejznámějším českým registrem je SOLUS, který zahrnuje nejen informace o fyzických osobách, jež řádně nesplácely své závazky, ale jeho součástí je i registr podnikatelů a právnických osob + několik dalších doplňkových registrů.

Jak dosáhnout vymazání záznamu z registru dlužníků SOLUS

Jak zjistím, že mám v registru dlužníků zápis?

Pokud si nejste jistí, zda v registru SOLUS máte záznam, můžete to velmi snadno zjistit. Nejdříve si ale musíte vyplnit žádost o výpis, kterou naleznete na webových stránkách www.solus.cz. Do ní je třeba vyplnit vaše osobní údaje, adresu a na konci je třeba mít úředně ověřený podpis (ten Vám ověří např. na nejbližší pobočce pošty). Výpis z registru je placený, máte ale možnost výběru mezi písemným výpisem, který vám přijde poštou, nebo SMS výpisem. Pro SMS výpis slouží i speciální aplikace, která je určená pro telefony s operačním systémem Android a můžete si ji stáhnout zdarma v obchodě Google Play.

Co mohu udělat, aby mi byl záznam v registru vymazán?

Jestliže se ukáže, že záznam v registru máte, může to pro Vás znamenat nepříjemnosti nejen v případě, že byste chtěli půjčku, ale do seznamu nahlížejí např. telefonní operátoři a jiné firmy, které Vám s Vámi nemusí uzavřít některé smlouvy. Navíc zápis často v registrech zůstává i několik dalších let poté, co byly dluhy kompletně uhrazeny.

Aby vám byl záznam co nejrychleji vymazán, je samozřejmě nutné nejdříve splatit veškeré dluhy, kvůli nimž tento zápis vznikl. Teprve po jejich řádném splacení můžete zkusit u dané společnosti zrušit smlouvu, odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů a poté požádat SOLUS o vymazání záznamu z registru. V případě, že by i přesto nedošlo k jeho odstranění, můžete se ještě obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů, případně i na soud.

Pokud se vám ale z jakýchkoliv důvodů nepodaří zajistit vymazání záznamu, případně potřebujete získat peníze co nejrychleji, pořád existují možnosti, jak získat půjčku – sice ne tak výhodnou jako u banky, ale řada společností do registrů nenahlíží.

Mohu dostat úvěr i se zápisem v registru, nebo mám smůlu?

Půjčku dostat můžete, budete si ale muset vybírat výhradně mezi nebankovními společnostmi. Banky totiž bez výjimky do registrů nahlížejí, a pokud v nich máte záznam, ani nemá smysl si o půjčku žádat. Naopak u nebankovních poskytovatelů je situace výrazně odlišná a získat úvěr u nich můžete poměrně snadno. Samozřejmě i zde je potřeba splňovat určité podmínky – např. minimální věk, vlastnictví bankovního účtu, v některých případech i potvrzení o příjmu.

Půjčky pro osoby se záznamem v registru bývají buď pouze malé a krátkodobé (např. rychlé SMS půjčky apod.), nebo se může jednat o úvěry zajištěné nemovitostí, kde můžete i se záznamem v registru získat vysokou částku. Pokud byste si nevěděli rady, která půjčka je nejvýhodnější, pomůže Vám internetový srovnávač půjček – získáte tak přehledné porovnání jednotlivých společností a jednoduše si vyberete tu, která bude nejvíce vyhovovat Vašim potřebám a požadavkům.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak dosáhnout vymazání záznamu z registru dlužníků SOLUS hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 3 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

60 000
Výše půjčky 1 000 Kč - 60 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost flexibilní

Diskuze