Záznamy v různých registrech dlužníků trápí spoustu lidí a v posledních letech se jedná o čím dál větší problém. Pokud totiž máte v těchto registrech zápis, můžete mít problémy nejen s případnou půjčkou, kreditní kartou nebo jiným finančním produktem, ale může se vám stát i to, že vám neposkytnou službu např. u mobilního operátora nebo poskytovatele internetu či kabelové televize. Jakými základními pravidly je dobré se řídit, abyste se do registrů dlužníků nedostali?

Co udělat pro to, abyste se neocitli v registru dlužníků?

Splácet půjčky vždy včas

První pravidlo je celkem jasné – pokud splácíte jakýkoli úvěr – ať už jde o bankovní půjčku nebo jen malý úvěr od nebankovního poskytovatele – vždy si pečlivě hlídejte, abyste jej spláceli včas, podle daného splátkového kalendáře. Pokud by se náhodou stalo, že prostě nebudete mít dostatek peněz na zaplacení, určitě danou společnost ihned kontaktujte a domluvte se s nimi na splátkovém kalendáři nebo jiném řešení – většinou jsou banky i nebankovní firmy ochotné jednat. Nejhorší je nedělat nic a nesplácet – pak se zápisu v registru dlužníků téměř s jistotou nevyhnete, navíc vám budou naúčtovány různé sankce, které mohou být ve finále i mnohem vyšší než samotný původní dluh.

Zbytečně se nezadlužovat, když to není nutné

Poučka, kterou se bohužel mnoho lidí neřídí a úplně zbytečně pak spadnou do dluhové pasti. Samozřejmě jsou půjčky, které mají smysl – např. hypotéky nebo různé mikroúvěry (SMS půjčky), které jsou třeba napoprvé zcela zdarma. Spousta lidí se ale zadlužuje naprosto nesmyslně a půjčují si peníze např. na vánoční dárky, drahé dovolené a jiné věci, které nejsou důležité a nakonec skončí s obřími dluhy a exekucí. Půjčujte si pouze tehdy, když jiné řešení není a když víte, že úvěr zvládnete bez potíží splácet.

Hlídat si platby u telekomunikačních operátorů

Mnoho lidí si neuvědomuje, že do registru se může dostat i kvůli takovým věcem, jako je dluh za energie, mobilní paušál nebo nedoplatek u poskytovatele internetu. I tady platí, že z malé částky může postupně vzniknout velmi vysoký dluh a proto je důležité si hlídat všechny platby, ať už jde o elektřinu, plyn, mobilní telefon, pevnou linku, kabelovou televizi nebo internet. Stejně tak je potřeba hlídat si platby např. u nákupů zboží na splátky – i v tomto případě vás nesplácení může přivést k záznamu v registru SOLUS nebo v jiných registrech dlužníků.

Číst si smluvní podmínky a dávat si pozor na různé nástrahy

Mnoho lidí dělá chybu v tom, že bezhlavě podepisují smlouvy, aniž by se předem seznámili s jejich obsahem nebo se alespoň ujistili o základních podmínkách. Především některé menší nebankovní společnosti si toho jsou vědomy a mají nastaveny velmi vysoké sankce a pokuty za pozdní splátky – v krajních případech vás může spoustu peněz stát třeba i den zpoždění. Vždy si tak předem přečtěte podmínky, abyste pak nebyli zaskočení, pokud se např. zpozdíte se splátkou.

Ověřovat si, zda vaše platby byly včas doručeny a přijaty

Dnes už je skoro u všech společností standardem, že klient má vlastní účet na internetu a může si v něm snadno spravovat a kontrolovat stav účtu a odeslané i přijaté platby. Určitě této možnosti využívejte a kontrolujte si, zda nemáte nějaké nedoplatky a zda všechny platby byly včas připsány. Zabere vám to jen malý okamžik a ušetří vás to zbytečných problémů v budoucnu.

Dostat se do registru dlužníků je velmi snadné, mnohem horší je pak dosáhnout výmazu – může to trvat až několik let a to i tehdy, když už jste svůj dluh celý splatili. Pokud se ale budete řídit našimi radami v tomto článku, nemělo by vám nic takového hrozit.

Hodnocení kategorie 4.5
Co udělat pro to, abyste se neocitli v registru dlužníků? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.
22

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 21. 5. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Spolehlivé půjčky

25 000
Výše půjčky 1 000 Kč - 25 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 5 - 30 dní
30 000
Výše půjčky 500 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 40 %
Splatnost 5 – 30 dní
60 000
Výše půjčky 5 000 Kč - 60 000 Kč
Úrok od 12 %
Splatnost 3 - 12 měsíců

Diskuze