V posledních letech se můžeme čím dál častěji setkat se zcela novou formou platební metody, která funguje čistě online a je velmi zajímavou alternativou ke standardním měnám. Kryptoměny jsou speciální digitální platidla, která nemají žádnou centrální autoritu a tvoří se výhradně elektronicky.

Co jsou to kryptoměny a které z nich patří k nejznámějším?

Kde se dá pomocí kryptoměn platit?

I když zažívají kryptoměny velký rozmach, zatím u nás není počet provozoven, kde by je přijimali, příliš vysoký. Z největších obchodů umožňuje v současné době platbu Bitcoinem např. Alza, pro příznivce kryptoměn je pak zajímavým místem na návštěvu Paralelní Polis v Praze – Holešovicích. Seznam míst, kde kryptoměny přijímají, najdete na webových stránkách CoinMap.org, kde jsou jednotlivá místa zobrazena přímo na mapě.

Bitcoin – nejslavnější kryptoměna na světě

Jednoznačně nejznámější je v této oblasti Bitcoin – k jeho vzniku došlo už v roce 2009 a od té doby zaznamenal strmý nárůst hodnoty. V prosinci 2017 byla cena za jeden Bitcoin téměř 19 000 amerických dolarů, letos ale jeho kurz začal prudce klesat a na konci listopadu jeho cena spadla na 3 823 $.

Bitcoin Cash

Jedna z novějších kryptoměn, která se na trh dostala teprve v srpnu 2017, kdy vznikla odštěpením od Bitcoinu – k jejímu založení přispěla nespokojenost některých majitelů Bitcoinů s vysokými poplatky za transakce. Začátkem prosince 2018 byla hodnota 1 BCH zhruba 115 dolarů.

Ethereum

K vydání Etherea došlo v červenci roku 2015 a v současné době jde o druhou nejoblíbenější kryptoměnu, hned za Bitcoinem. Nejvyšší hodnoty dosáhlo Ethereum začátkem roku 2018, kdy se jeho cena vyšplhala až na 14 000 dolarů, pak ale došlo k prudkému poklesu a v prosinci už hodnota činí necelých 85 dolarů.

Další významné kryptoměny

K dalším předním kryptoměnám, jejichž hodnota patří k těm nejvyšším, řadíme také Litecoin, Ripple, Dash nebo Monero, celkem ale na světě existuje už více než tisíc různých kryptoměn. Pokud vás zajímá podrobnější srovnání a bližší informace o aktuálních kurzech, doporučujeme internetový srovnávač www.coinario.com, který se na problematiku kryptoměn úzce zaměřuje. Najdete na něm podrobné recenze a zajímavosti o všech důležitých kryptoměnách a zjistíte, jaká je jejich aktuální cena.

Jak lze kryptoměny jednoduše nakoupit?

Chcete-li si některé z kryptoměn koupit, existuje hned několik možností, jak nákup zrealizovat. V případě sice klesajícího, ale stále nejpopulárnějšího bitcoinu, je variant asi nejvíce – využít lze speciální bitcoinové burzy, bitcoinové automaty (převážně v Praze + několika dalších větších městech), dále pak v bitcoinové směnárně (existují nejen zahraniční, ale i české) nebo třeba prostřednictvím služby Revolut, která nedávno oficiálně vstoupila i na český finanční trh.

Hodnocení kategorie 4.5
Co jsou to kryptoměny a které z nich patří k nejznámějším? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 0 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 10. 12. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze