Sjednat si půjčku není nic složitého a díky internetu už k jejímu vyřízení ani nutné nikam chodit – menší úvěry si může každý zájemce snadno vyřídit přes webové stránky. V souvislosti s půjčkami – bankovními i nebankovními – se často hovoří o RPSN. V tomto článku si vysvětlíme, co tato zkratka znamená, kde všude se s ní setkáme, jak se RPSN počítá a také si řekneme, proč mají některé nebankovní půjčky tak vysokou úrokovou sazbu.

Co je to RPSN a proč mají některé společnosti tak vysoké úroky?

Vysvětlení pojmu RPSN

Zkratka RPSN znamená roční procentní sazba nákladů. Tento údaj se u půjček uvádí proto, aby měli zájemci o úvěr lepší přehled o tom, jak jsou jednotlivé nabídky výhodné a mohli si je snadněji porovnat mezi sebou. Roční procentní sazba nákladů totiž udává procentuální podíl z celkové dlužné částky, kterou musí klient uhradit za dobu jednoho roku v souvislosti se všemi výdaji spojenými se splácením půjčky. Výhodou RPSN je tedy to, že zahrnuje nejen samotné splátky, ale i veškeré ostatní náklady, jako jsou různé poplatky, pojištění schopnosti splácet atd. RPSN má význam především u dlouhodobějších úvěrů, naopak pokud si půjčujete např. na měsíc, není tento údaj tak důležitý. Obecně tak roční procentní sazba nákladů slouží především ke srovnání bankovních půjček, kde je velmi užitečným ukazatelem jejich výhodnosti a umožňuje snadné porovnání jednotlivých nabídek.

U jakých půjček se musí uvádět RPSN?

Od roku 2002 platí nový zákon, podle kterého mají poskytovatelé úvěrů povinnost u svých půjček uvádět výši roční procentní sazby nákladů. Tato povinnost se ale nevztahuje úplně na všechny úvěry – u půjček menších než 5000 Kč nebo naopak větších než je 1 880 000 Kč se RPSN uvádět nemusí. Stejně tak se RPSN nemusí uvádět ani u hypotečních úvěrů. Nejedná se ale o českou specialitu, roční procentní sazbu nákladů musejí uvádět i úvěrové společnosti v ostatních zemích Evropské unie.

Jak se dá RPSN spočítat?

Nejsnadněji se dá roční procentní sazba nákladů vypočítat u úvěrů, které mají splatnost přesně jeden rok. V takovém případě vrácenou sumu vydělíte částkou, kterou jste si půjčili a číslo, které Vám vyjde vynásobíte stovkou. U půjček s jakoukoliv jinou dobou splatnosti už je výpočet poměrně složitý – jeho přesný vzoreček najdete např. pod tímto odkazem – http://pujcko.cz/vypocet-rpsn/ nebo na Wikipedii pod heslem RPSN. Takto složitě počítat jej ale nemusíte – stačí jen použít online úvěrovou kalkulačku, která je na většině stránek s půjčkami a po zadání konkrétních parametrů půjčky se Vám sazba RPSN zobrazí. Kromě webů se samotnými půjčkami lze použít k výpočtu roční procentní sazby nákladů i kalkulačky na různých specializovaných stránkách, jako jsou např. peníze.cz nebo mesec.cz.

Úrokové sazby u nebankovních půjček

Když se na nabídky různých půjček podíváte podrobněji, zjistíte, že u nebankovních úvěrů, zvláště u těch malých a krátkodobých, bývá RPSN hodně vysoká – běžně až v tisících procent. Na první pohled takovýto údaj vypadá děsivě, a může působit dojmem, že tyto půjčky jsou nevýhodné a předražené. Je ale třeba si uvědomit, že u půjček např. na měsíc tato sazba logicky musí být vyšší – RPSN se přepočítává vždy na rok, takže čím je kratší doba splatnosti, tím je RPSN vyšší. U malých půjček je navíc výše RPSN nepodstatná a nemá smysl se jí moc zabývat – mnohem důležitější je přesná výše poplatků, případné sankce za pozdní splacení nebo poplatky za prodloužení půjčky.

Naopak u klasických bankovních úvěrů, zvláště u těch velkých, které budete splácet několik let, je údaj o RPSN poměrně důležitý a stojí za to si jej porovnat s ostatními nabídkami.

Hodnocení kategorie 4.5
Co je to RPSN a proč mají některé společnosti tak vysoké úroky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 14 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze