Pokud plánujete, že si v nejbližší době vezmete půjčku, máme pro vás několik tipů a rad, podle kterých je dobré se řídit. Výběrem té správné půjčky můžete ušetřit i velké peníze, takže se nevyplatí ho uspěchat, ale naopak v klidu si vše promyslet.

10 základních rad pro každého, kdo se chystá požádat o úvěr

1) Rozmyslete si, zda půjčku opravdu potřebujete

Půjčky jsou snadno dostupné a zvláště na ty nebankovní dosáhne drtivé většina žadatelů. Spousta lidí si tak mnohdy bere úvěr úplně zbytečně, i v situaci, která by se dala řešit jinak. Čím větší úvěr, tím více peněz utratíte na poplatcích a úrocích, proto si nejdříve důkladně rozmyslete, zda půjčku opravdu nutně potřebujete, nebo zda existuje i jiné řešení.

2) Zjistěte si, zda máte šanci získat úvěr od banky

Bankovní půjčky mají vždy lepší podmínky než ty nebankovní. Je to dáno mimo jiné tím, že banky nepůjčují tzv. rizikovým klientům. Zvláště pokud potřebujete půjčit vyšší obnos, zjistěte si nejdříve, zda Vám nepůjčí banka a teprve pak se podívejte po nebankovních alternativách.

3) Zeptejte se Vašich známých a přátel na jejich zkušenosti s půjčkami

Zatímco na internetu mohou být reference a zkušenosti trochu zkreslené, Vaši kamarádi a známí Vám nemají důvod radit špatně. Zkuste se jich zeptat, zda mají nějakou zkušenost s půjčkami a zda existuje poskytovatel, kterého by vám mohli doporučit.

4) Spočítejte si, kolik jste skutečně schopni splácet

Mnoho lidí si vezme půjčku a přitom nemyslí na to, jak ji bude následně splácet. Ještě než uzavřete úvěrovou smlouvu, v klidu si spočítejte, zda jste schopni daný úvěr řádně splácet a zda Vám peníze za měsíční splátku nebudou chybět. V případě dlouhodobého nesplácení se pak zbytečně můžete dostat do ještě větších finančních problémů.

5) Zjistěte si na internetu co nejvíce informací o půjčkách

Využijte toho, že na internetu se dají najít veškeré potřebné informace a vyhledejte si maximum podrobností o Vaší půjčce. Projděte si webové stránky poskytovatelů, podívejte se na reference nebo si spočítejte výši splátek na úvěrových kalkulačkách.

6) Ověřte si, zda společnost, u níž si chcete požádat o půjčku je seriózní

Ne každá nabídka na půjčku je seriózní a podvodníci číhají na každém rohu. Ještě než si o úvěr požádáte, zjistěte si na internetu, zda jeho poskytovatel skutečně půjčuje peníze a nehrozí Vám nebezpečí. Solidní společnost má vždy vlastní webové stránky a díky internetu si její činnost můžete snadno ověřit.

7) Zkuste použít internetový srovnávač půjček

Jednoznačně nejrychlejším, nejpřehlednějším a nejbezpečnějším způsobem, jak si vybrat vhodný úvěr, je použít nezávislý internetový srovnávač půjček. Těch už existuje hned několik a nabízejí přehledné porovnání bankovních i nebankovních půjček s garancí, že zahrnuté nabídky jsou vždy pečlivě prověřené.

8) Pokud Vám stačí jen pár tisíc, podívejte se po nabídce půjček zdarma

Jestliže Vám stačí jen malá částka do výplaty, je zbytečné platit vysoké poplatky. Vyberte si některou ze společností, které půjčují napoprvé zdarma a půjčka vás nebude stát ani korunu navíc.

9) Vždy si předem pročtěte celou smlouvu a podmínky úvěru

Ještě před tím, že než uzavřete smlouvu, si ji důkladně celou přečtěte, abyste pak nebyli nepříjemně překvapení. Zvláště u vyšších půjček v řádu desítek až stovek tisíc se vyplatí být obezřetný.

10) Snažte se úvěr splatit včas, abyste nemuseli platit vysoké sankce za prodlení

Některé nebankovní společnosti umožňují svým klientům prodloužit si za poplatek termín splatnosti úvěru. Lidé, kteří si takto datum splatnosti prodlužují, pak zbytečně přeplácejí další a další peníze a půjčka se jim tak vůbec nevyplatí. Snažte se vždy splatit peníze zavčas a předejdete tak tomu, že nakonec jen na poplatcích zaplatíte více, než jste si původně vypůjčili.

Hodnocení kategorie 4.5
10 základních rad pro každého, kdo se chystá požádat o úvěr hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 11 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 2. 8. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze