Základní daňová sleva na poplatníka v roce 2023

V předešlých dvou letech byla základní daňová sleva na poplatníka zvýšena. Jak bude vypadat v příštím roce 2023? Zůstane tentokrát stejná nebo poroste jako v letech 2021 a 2022?

Jak se u OSVČ mění odvody za sociální pojištění pro rok 2022

Výše sociálního pojištění uhrazená za celý rok 2022 se u OSVČ odvíjí od dosaženého zisku a také na tom, zda podnikají na hlavní či vedlejší činnost. Výpočtem se nemusí zabývat OSVČ, které se přihlásily k daňovému paušálu a daňové přiznání ani přehledy neodevzdávají.

Osoby bez zdanitelného příjmu v roce 2023 zaplatí na sociálním pojištění více

Osoby, které nemají příjem ze zaměstnání či podnikání, ani za ně pojistné neplatí stát, zdravotní pojištění platí ze svého. Letos si připlatí. Může za to vyšší minimální mzda, z níže se pojistné počítá.

Do konce března bude podnikatelům s IČO automaticky zřízena datová schránka

Všem podnikatelům s přiděleným IČO bude automaticka zřízena datová schránka a to do 31. března 2023, pokud tak neučiní sami. V seznamu držitelů datových schránek si snadno ověříte, zda se tato povinnost týká i vás. Stačí vyplnit IČO.

Výpověď pro neschopnost vs. porušování pracovní kázně: Jak se liší?

Ze strany zaměstnavatele může přijít výpověď z nejrůznější důvodů. Zákoník práce jim umožňuje vypovědět zaměstnance například pro neschopnost, nedostatek kvalifikace, nízkou produktivitu, nedodržování výkonnostních norem i porušování pracovní kázně.

Kdo schvaluje termín dovolené a může vám zaměstnavatel zrušit dovolenou?

Podle zákona má každý zaměstnanec nárok na dovolenou, která slouží k odpočinku a regeneraci sil. Zaměstnavatel je povinen umožnit čerpání dovolené, ale zároveň také smí za určitých okolností dovolenou zrušit.

Rizika ve světě kryptoměn, kyberkriminalita a jak se chránit před podvodníky

Kryptoměny představují fascinující a neznámý svět. Stejně jako u tradiční měny i zde hrozí riziko krádeže, zneužití a podvodu. Existují možnosti ochrany a jaké změny se v tajuplném kryptosvětě chystají?

Podmínky pro získání humanitárních dávek a příspěvků budou výrazně přísnější

Pomáhat občanům Ukrajiny utíkajícím před válkou, je rozhodně správné. Nicméně je nutné současně řešit podmínky, za kterých získají nárok na různé humanitární dávky. Aby se se zamezilo jejich zneužívání, vláda chystá zpřísnění stávajících pravidel. Vše bude součástí zákona “Lex Ukrajina”.

Seznamte se situacemi, kdy můžete ztratit nárok na podporu v nezaměstnanosti

V případě výpovědi ze strany zaměstnavatel má člověk nárok na finanční podporu v nezaměstnanosti. Existuje však několik případů, kdy nárok na tuto dávku zaniká. Oč se jedná?

Kromě Sberbank mají vazby na Rusko další dvě banky: Expobank a Revolut

Vpád Ruska na Ukrajinu zapříčinil bleskový krach ruské Sberbank, kterou v den útoku začali ve velkém opouštět klienti, ať už jako projev nesouhlasu nebo z obav o peníze. V ČR působí další dvě banky s vazbami na Rusko. Které to jsou?

Kdy musí daňové přiznání zaměstnanci vyplnit a podat sami

Běžně za zaměstnance daňové přiznání vyplňuje a podává zaměstnavatel. Jedná se o takzvané roční zúčtování daně. Existují ale i případy, kdy si zaměstnanci musí daňové přiznání podat sami.

Informace o souborech cookies a jejich využívání

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Sociální dávky v ČR: Víte, které se vyplácí zpětně, a které dopředu?

Sociální dávky v České republice nejsou vypláceny k jednotnému datu. Je tomu právě naopak. Každá dávka má svůj vlastní termín. Většina z nich se platí zpětně obvykle do konce následujícího měsíce, některé se ale vyplácí předem. Které to jsou?

Praktický návod, kdy a jak požádat o dlouhodobé ošetřovné

Dlouhodobé ošetřovné je jeden z typů dávek nemocenského pojištění. Nárok na tuto dávku není automatický. Mohou o ni požádat osoby pečující o osobu blízkou závislé na celodenní pomoci zpravidla z vážných zdravotních důvodů.

Jak se dědí bez závěti: Na co mají nárok děti, ale i nesezdaný partner?

Smrt dokáže vztahy v rodině pořádně zamotat. Zvlášť, pokud zemřelá osoba nesepíše písemnou závěť, a pozůstalí se mezi sebou začnou nehezky přít o dědictví. Jaká v ČR existují pravidla pro dědění bez závěti a jak je na tom s dědickým nároky nesezdaný partner?

Otcovská dovolená v roce 2021: Jaké změny se chystají?

Novopečené tatínky čeká změna delší otcovské poporodní péče o miminko. Kdy tato změna začne platit? Chystá Evropská unie ještě další novinky, které by čerství rodiče měli zaznamenat?

Proč je dobré mít pojištění občanské odpovědnosti a na co si dát pozor

Na rozdíl od povinného ručení a majetkového nebo životního pojištění není pojištění občanské odpovědnosti pojišťovnami nijak zvlášť propagováno. Přitom se jedná o prospěšné pojištění, které může ušetřit spoustu starostí a ještě více peněz.

Počet nesplácených půjček roste. Zlepšení má přinést restart ekonomiky

Dlouhotrvající omezení související s epidemií covidu si začínají vybírat “oběti”. Část lidí, kteří na základě vyhlášeného vládního splátkového moratoria využili možnosti odložení splátek u půjček, se po jeho ukončení ke splácení ještě nevrátila.

Raiffeisenbank oznámila akvizici Equa bank. Jaké změny čekají zákazníky?

Český bankovní trh letos čekají velké změny. Zatímco Kellnerova skupina PPF chystá sloučení Moneta Money Bank a Air Bank, Raiffeisenbank na začátku února oznámila akvizici Equa bank. Dle plánu Equa bank zanikne v polovině roku a její klienti budou postupně začleněni do portfolia Raiffeisenbank.

Krátká vs. zkrácená pracovní doba: Jaký je rozdíl?

Ačkoliv zní téměř stejně a v běžném hovoru se dokonce jedná o synonyma, v oblasti pracovního práva pojmy krátká a zkrácená doba představují dva odlišné typy úvazku. Rozdíly mezi nimi jsou poměrně zásadní, ať už se týkají nároku, výdělku či dalších podmínek.